Alicante - panorama

Alicante to miasto portowe i zarazem popularny ośrodek turystyczny w południowo-wschodniej Hiszpanii, położony u stóp skalistego wzniesienianad brzegiem Morza Śródziemnego. Jest to jeden z najczęściej i najliczniej odwiedzanych letnich kurortów turystycznych słonecznego hiszpańskiego wybrzeża Costa Blanca (Białe Wybrzeże). Tereny na którym znajduje się miasto zasiedlone były już od niepamiętnych czasów. W III wieku p.n.e. zatoka zajęta została przez Fenicjan, a później przybyli tu Grecy. Wtedy to osada nosiła nazwę "Acra Leuke" co po przetłumaczeniu oznacza "Biała Twierdza". W 201 roku p.n.e. miasto zajęli Rzymianie, nazywając je Lucentum ("Miasto Światła"). Wtedy to niewielka osada rozbudowana została w znaczący ośrodek handlowy. Po upadku Cesarstwa Alicante zostało podbite i przejęte przez Gotów. Swój największy okres rozkwitu Alicante przeżywało w średniowieczu, kiedy to znajdowało się pod panowaniem Maurów. W czasie ich rządów miasto stało się jednym z najważniejszych portów handlowych na Morzu Śródziemnym. Na okolicznym wzgórzu, zaś wybudowano potężny zamek. W 1265 roku w czasie rekonkwisty Alicante zostało zdobyte przez Królestwo Aragonii a na początku XIV wieku na mocy orzeczenia arbitralnego z Torrelles zostało przez Kastylię przekazane Królestwu Walencji. Po odkryciu Ameryki Alicante stało się jednym z najważniejszych miast handlowych Hiszpanii. W późniejszym czasie rozwój miasta zastopowany został przez coraz częstsze najazdy piratów berberyjskich, wojnę o sukcesję hiszpańską w wojny napoleońskie. W czasie hiszpańskiej wojny domowej miasto bardzo długo broniło się przed dywizją generała Franco, będąc swoistym bastionem Republiki. Dziś Alicante to popularny ośrodek wypoczynkowy, który każdego lata oblegany jest przez turystów z całego świata.

Alicante - Plan

Zwiedzanie

Jednym z najbardziej znanych zabytków Alicante jest górująca nad miastem, usytuowana na szczycie wygasłego wulkanu (166 metrów n.p.m.) imponująca twierdza Castillo de Santa Bárbara. Forteca wybudowana została na początku XIV stulecia według projektu włoskiego nawigatora Lancelotto Malocello. Zamek powstał w miejscu starego, wybudowanego w III wieku p.n.e. kartagińskiego fortu obronnego i późniejszego mauretańskiego zamku. W XVIII wieku, kiedy twierdza utraciła znaczenie strategiczne przekształcono ją w miejscowe więzienie. W 1963 roku opuszczone ruiny zaadaptowano na cele turystyczne i otwarto dla zwiedzających. Dziś w murach warowni ma swoją siedzibę Muzeum Emigrantów (Museo del Emigrante) obrazujące historię migracji do Ameryki ludności zamieszkującej Wyspy Kanaryjskie. Na zamek wjechać można windą zainstalowaną w szybie wykutym w skale. Wraz z pobliskim wieżowcem hotelu Tryp Gran Sol, twierdza stanowi dominantę panoramy miasta od strony Morza Śródziemnego. U stóp twierdzy roztacza się pełne uroku i krętych uliczek stare miasto (Barrio de Cruz ). Jego sercem jest okazały Plaza del Ayuntamiento (Plac Ratuszowy) przy którym wznosi się okazały barokowy budynek ratusza miejskiego (Ayuntamiento). Wybudowano go w XVIII wieku według projektu Lorenzo Chápuli. W obrębie placu i sąsiadujących uliczek znajduje się wiele zabytkowych kościołów z którego na szczególną uwagę zasługuje konkatedra św. Mikołaja (Concatedral de San Nicolás de Bari). Świątynia powstała w 1662 roku w wyniku przebudowy starego meczetu. Pozostałe warte uwagi zabytki Alicante to m.in. barokowa Bazylika św. Marii (Basílica de Santa María), XIX wieczny budynek teatru miejskiego (Teatro Principal), kościół i klasztor Kapucynów oraz arena walk byków Plaza de Torros. W Alicante i jego okolicach znajduje się wiele niezwykle malowniczych plaż z których najbardziej znana i popularna jest pobliska San Juan de Alicante.

Alicante - Explanada de España

Explanada de España

Jednym z symboli Alicante jest ciągnąca się wzdłuż wybrzeża i portu imponująca, szeroka promenada Explanada de España, znana również pod nazwą Paseo de la Explanada. Deptak zbudowany został w połowie XX wieku. Swój początek promenada ma w Puerta del Mar (w pobliży głównej plaży miejskiej) i ciągnie się aż do parku Parque de Canalejas. Promenada udekorowana jest wysokimi palmami, a jej chodnik wykonany jest z drobnej marmurowej kostki w formie "falującej" mozaiki imitującej grę światła i cienia. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych bulwarów spacerowych w całej Hiszpanii.

Muzea

  • Museo de Arte Contemporáneo de Alicante - Muzeum Sztuki Współczesnej przy Plaza de Santa Maria 3 z kolekcją sztuki XX wiecznej, którą podarował miastu artysta grafik, malarz i rzeźbiarz Eusebio Sempere (1923-1984). Obejrzeć można tu dzieła takich artystów jak m.in. Max Ernst, Jaon Miró, Pabli Picasso czy Jean Cocteau.
  • Museo de Belenes - Muzeum Szopek przy San Agustin3 prezentuje tradycję jak i sztukę związaną ze świętami Bożego Narodzenia. Obejrzeć można tu imponującą kolekcję szopek bożonarodzeniowych z całego świata.
  • Museu de Fogueres (Museo de Las Hogueras de San Juan) - Muzeum prezentuje dorobek kulturalny związany ze fiestą organizowaną w Alicante zwaną Ogniskami św. Jana. ) Jest to niezwykłe święto ku czci ognia obchodzone co roku w dniach 20-24 czerwca.Towarzyszą mu pokazy ognia, fajerwerków i widowiska, w których uczestniczy tysiące osób. ednym z najważniejszych punktów Hogueras de Alicante są ogromne kukły (hogueras) wykonane z kartonu i drewna, które stanowią formę satyrycznego komentarza dla aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych.

mail

Multimedia