Walencja - panorama

Walencja to miasto portowe we wschodniej Hiszpanii, położone przy ujściu rzeki Turii do Morza Śródziemnego. Jest to trzecie pod względem wielkości (po Madrycie i Barcelonie) miasto Hiszpanii. Historia Walencji sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu rzymska kolonia Valentia Edetanorum. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Wizygotów którzy założyli tu biskupstwo, a w 714 roku zajęli je Maurowie. W 1094 roku w czasie rekonkwisty miasto zdobył słynny kastylijski rycerz Rodrigo Díaz de Vivar zwany także Cydem Walecznym (El Cid Campeador). W jego rękach Walencja pozostawała aż do końca XI wieku, kiedy to przejął je ówczesny król Leónu - Alfons VI. W XIII wieku po blisko półrocznym oblężeniu miasto zdobył i przyłączył do swoich posiadłości król Aragonii - Jakub I Zdobywca. Wtedy też rozpoczął się dynamiczny rozwój miasta, które bardzo szybko stało się jednym z największych ośrodków miejskich i handlowych Półwyspu Iberyjskiego. Pod zwierzchnictwem Aragonii miasto pozostawało aż do początku XVIII wieku. W czasie wojen napoleońskich Walencję zajęły wojska francuskie.

Zwiedzanie

Jedną z najcenniejszych budowli Walencji jest wzniesiona w miejscu dawnego meczetu monumentalna Katedra (Seu). W jednej z bocznych kaplic świątyni znajduje się rzekomo sam legendarny Święty Graal. Ten cudowny kielich miał być używany przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy. W sąsiedztwie katedry wznosi się (będąca jednym z symboli miasta) 50 metrowa ośmioboczna dzwonnica (El Micalet). Na jej szczyt prowadzi przeszło 200 kamiennych schodów. Wspinaczkę rekompensuje przepiękna panorama całej Walencji. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. barokowa Basilica de la Virgen de los Desamparados, słynąca z przepięknej Sali Kolumnowej - wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - XV wieczna Lonja de la Seda (Giełda jedwabiu), Muzeum Sztuk Pięknych (Museo Provincial de Bellas Artes) wybudowana w latach 1910-1926 modernistyczna hala targowa oraz XVI wieczny ogród botaniczny (Jardí Botánic). Odwiedzając Walencję warto także wybrać się do tzw. dzielnicy przyszłości, gdzie znajduje się futurystyczne Miasteczko Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias). Cały kompleks zaprojektowany został przez słynnego hiszpańskiego architekta Santiago Calatrava. W jego skład wchodzą m in. planetarium, Muzeum Nauki (El Museu de les Ciencies Príncipe Felipe) oraz otwarte w 2002 roku jedno z największych europejskich oceanariów (L'Oceanografic). W mieście znajduje się także rozległa (przeszło 2 kilometrowa) i niezwykle malownicza plaża Malvarossa.

Les Falles

Każdego roku w dniach 15-19 marca w Walencji obchodzone jest hucznie się słynne święto zwane Falls. Jego tradycja sięga okresu średniowiecza, a zapoczątkowane zostało przez cieśli, którzy wraz z końcem zimy oczyszczali je z wiórów i resztek drewna po czym w wigilię św. Józefa uroczyście je podpalali. Ogniska płonęły na wszystkich miejskich placach, a każdy mógł wrzucać do ognia wszystko, czego chciał się pozbyć. Z czasem stosy i pochodnie (falls) zaczęły przybierać kształty kukieł, a noc 19 marca, kiedy płonęły obchodzono coraz huczniej. Obecnie do tej niesamowitej nocy Walencja przygotowuje się niemal cały rok. Własną niepowtarzalną falle pod okiem słono opłacanych projektantów przygotowuje tu niemal każda ulica. Najbogatsze ulice potrafią wystawić falle dorównujące wysokością dachom swych wielopiętrowych kamienic (rekordzistka miała przeszło 32 metry wysokości). Falle bywają różne, niektóre przybierają formy wręcz fantastyczne czy bajkowe, a inne odważne i sarkastyczne nawiązują do współczesnej polityki. Co roku na ulicach Walencji staje ich przeszło 700. Wieczorem świętu towarzyszy spektakularny pokaz sztucznych ogni, a zabawa trwa do białego rana. Podczas trwania święta falle nagradzane są artyzm, wykonanie, poczucie humoru i przekaz. Najpiękniejsza spłonie jako ostatnia!

Ciekawostki

  • W Walencji uprawia się ryż, który wykorzystywany jest m.in. do paelli walencjańskiej. Odwiedzając miasto warto spróbować tego dania;
  • Najwyższym budynkiem w Walencji jest wybudowany w 2006 roku hotel Hilton Valencia, który ma 117 metrów wysokości
  • .

mail

Multimedia