Huesca - panorama

Huesca zabytkowe miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, położone nad rzeką Isuela u stóp Sierra de Guara będącego przedgórzem Pirenejów. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Iberowie założyli tu jedną ze swoich osad. W II wieku p.n.e. została ona podbita i zajęta przez Rzymian. Po upadku Cesarstwa Huesca dostała się w ręce Wizygotów, a w VIII stuleciu zajęli ją dominujący wówczas na Półwyspie Iberyjskim, Maurowie. W czasie ich rządów miasto zostało przemianowane na Wasqa i otoczone potężnymi murami obronnymi, których pozostałości zachowały się do czasów obencnych. Pod rządami arabskimi miasto pozostawało aż do XI wieku, kiedy to zostało ponownie przejęte przez chrześcijan. Wtedy też miasto zostało podniesione do rangi stolicy Aragaonii. W XIV wieku w Huesca znajdowała się siedziba Uniwersytetu Sertoriańskiego, którego nazwa nawiązuje do związanego z miastem rzymskiego wodza i polityka Sertoriusza. Niestety wraz z upadkiem gospodarczym miasta uczelnia została zlikwidowana. Stagnacja trwała aż do XIX wieku, kiedy to nastąpiło ponowne ożywienie gospodarcze miasta. Obecnie bogata w zabytki Huesca stanowi popularny ośrodek turystyczny, chętnie odwiedzany przez turystów przybywających do Aragonii.

Zwiedzanie

Jednym z najciekawszych zabytków w Huesca jest usytuowana w samym sercu starego miasta monumentalna gotycka katedra Santa María. Świątynia ta wzniesiona została w XIII stuleciu w miejscu dawnego meczetu. W jej fasadzie wyróżnia się renesansowe retabulum wykonane przez znanego walenckiego artystę D. Formenta. Kolejnym cennym zabytkiem w Huesca jest wzniesiony w XII wieku romański kościół San Pedro el Viejo. Powstał on na fundamentach starej wizygockiej świątyni. Kościół ma wieżę przypominającą twierdzę. Niegdyś była ona znacznie większa. We wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę na pięknie odrestaurowane XIII wieczne freski, wspaniały renesansowy ołtarz oraz kaplicę św Bartłomieja (Capilla de San Bartolomé) w której znajdują się sarkofagi ze szczątkami Ramiro II i Alfonsa I. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. reprezentujący styl aragońskiego renesansu XVI wieczny budynek ratusza miejskiego, barokowa Bazylika św Wawrzyńca (Iglesia-basílica de San Lorenzo), XVII wieczny Pałac Villahermosa (Palacio de Villahermosa) oraz pochodzący z początku XX wieku modernistyczny budynek Círculo Oscense.

Ciekawostki

  • W czasie hiszpańskiej wojny domowej jaka toczona była w latach 1936-1939 "front Hueski" był miejscem jednych z najkrwawszych walk między republikanami i frankistami.

mail

Multimedia