Poznań

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Wielkopolskie
Populacja: 554 221
Powierzchnia: 261 km²
GPS: N: 52°24'30.01", E: 16°55'59.80"
Poznań
Poznań - panorama

Poznań to miasto w środkowo-zachodniej Polsce (Wielkopolska), położone u zbiegu rzek Warty i Cybiny. Jest to jedno z najstarszych polskich miast, którego dzieje związane są początkami państwa polskiego. Badania archeologiczne wykazują, że pierwsi polanie pojawili się na terenie obecnego Poznania już około VIII wieku. Wtedy to założyli na Ostrowie Tumskim (wyspa na Warcie) jedną ze swoich osad, która stała się zalążkiem obecnego miasta. W X wieku gród ten znalazł się pod panowaniem Piastów, którzy uczynili go jednym z głównych ośrodków w swoim państwie. Poznań uważany jest za jedno z hipotetycznych miejsc chrztu Mieszka I jaki odbył się w 966 roku. Wtedy też powstało tu pierwsze w Polsce biskupstwo. W 1038 roku Poznań został zdobyty i splądrowany przez wojska księcia czeskiego Brzetysława I (1002-1055). Bardzo szybo miasto podniosło się z gruzów i już w okresie rozbicia dzielnicowego Polski stało się stolicą państwa wielkopolskich Piastów. W 1253 roku Poznań otrzymał prawa miejskie a co za tym idzie liczne przywileje oraz ulgi. Trwający przez kolejne stulecia rozwój miasta przerwał w 1655 toku potop szwedzki. W czasie zaciętych walk Poznań został doszczętnie zniszczony i spustoszony przez wojska Karola Gustawa. Miasto ponownie podniosło się z gruzów i rozwijało się aż do czasów rozbiorów Polski, kiedy to dostało się pod panowanie pruskie. Kolejne ciężkie chwile w dziejach Poznania przyszły wraz z II wojną światową, kiedy to w czasie zaciętych walk Armii Czerwonej z Niemcami zniszczone zostało około 50% zabudowy miasta. Po wojnie miasta zostało odbudowane. Dziś malownicze poznańskie stare miasto wraz z Ostrowem Tumskim na którym wznosi się najstarsza polska katedra przyciągają każdego roku wielu turystów z całego kraju.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Poznania jest znajdująca się na Ostrowie Tumskim (jedyna pozostała z licznych niegdyś w Poznaniu wysp na Warcie) okazała katedra św. Piotra i św. Pawła. Jest to jeden z najstarszych polskich kościołów i zarazem najstarsza polska katedra. Świątynia stanowi miejsce pochówku pierwszych władców Polski aż do Kazimierza Odnowiciela (a także członków wielkopolskiej linii Piastów). W jej murach w 966 roku prawdopodobnie odbył się chrzest Mieszka I. Na przestrzeni wieków katedra była wielokrotnie przebudowywana, a swój obecny gotycki wygląd uzyskała w czasie powojennej odbudowy. Nieopodal katedry znajduje się XV wieczny kościół Najświętszej Marii Panny, który ustawiony został w miejscu gdzie w X wieku znajdowało się platium Mieszka I, czyli pałac księcia i kaplica zbudowana dla jego żony - Dobrawy. Była to pierwsza światynia chrześcijańska w Polsce. Pozostałe zabytki miasta jakie warto to zobaczyć to m in. znajdujący się na starym rynku majestatyczny renesansowy Ratusz, kolegiatę farną Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny, dawne kolegium jezuickie (obecnie urząd miasta), wybudowany na początku XX wieku dla niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II okazały zamek Cesarski oraz pozostałości średniowiecznych murów obronnych.

Legenda

Na Starym Rynku, na wieży poznańskiego ratusza każdego dnia w południe można oglądać trykające (czyli uderzające się rogami) się koziołki. O tym skąd się tu wzięły opowiada jedna z miejscowych legend. Niegdyś, po wielkim pożarze miasta gdy odbudowano ratusz postanowiono uczcić to wydarzenie poprzez urządzenie wystawnego przyjęcia. Główne danie, którym miał być okazały sarni udziec zlecono przygotowanie kuchcikowi Pietrkowi. Jako, że on także zapragnął uczestniczyć w szalonej zabawie to zdecydował się opuścić kuchnię zostawiając bez opieki piekące się mięso. Kiedy wrócił okazało się, że potrawa doszczętnie się spaliła. Przerażony chłopiec pobiegł na pobliską łąkę, gdzie złapał dwa pasące się koziołki i przywlókł je siłą do kuchni. Nieposłuszne zwierzęta jednak wyrwały się mu i uciekły na ratuszową wieżę, gdzie ze strachu na oczach wszystkich gości zaczęły się trykać nogami. Ten widok tak rozśmieszył zebranych, że zaniedbanie zostało darowane Pietrkowi, a na pamiątkę tego zdarzenia burmistrz nakazał wykonanie specjalnego zegara, który zawiera mechanizm z trykającymi się koziołkami.

Ciekawostki

  • Słynny napój Coca-Cola został po raz pierwszy zaprezentowany na Targach w Poznaniu w 1957 roku.
  • Poznań jako jedyne miasto występuje w hymnie Polski, w wersecie "Jak Czarniecki do Poznania, po szwedzkim zaborze, dla ojczyzny ratowania rzucim się przez morze".

Zdjęcia [52]
Poznań
Miasta malby· 1031
Poznań
Miasta malby· 1137
Poznań
Miasta malby· 1036
Poznań
Miasta malby· 1075
Poznań
Miasta malby· 1099
Poznań
Miasta malby· 1114
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Będąc w Kazimierzu Dolnym warto przeprawić się promem przez Wisłę, by odwiedzić malownicze ruiny renesansowego zamku w Janowcu. W murach warowni znajduje się najmniejszy hotel w Polsce dysponujący zaledwie jednym dwuosobowym pokojem.
Reklama
Polub nas