Poznań

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Wielkopolskie
Populacja: 554 221
Powierzchnia: 261 km²
GPS: N: 52°24'30.01", E: 16°55'59.80"
Poznań
Poznań - panorama
Poznań to miasto w środkowo-zachodniej Polsce (Wielkopolska), położone u zbiegu rzek Warty i Cybiny. Jest to jedno z najstarszych polskich miast, którego dzieje związane są początkami państwa polskiego. To właśnie tutaj spotkali się legendarni trzej bracia: Lech, Czech i Rus, a na pamiątkę tego wydarzenia jeden z nich (Lech) założył w tym miejscu osadę. Badania archeologiczne wykazują, że pierwsi polanie pojawili się na terenie obecnego Poznania około VIII wieku. Wtedy to założyli na Ostrowie Tumskim (wyspa na Warcie) jedną ze swoich osad, która stała się zalążkiem obecnego miasta. W X wieku gród ten znalazł się pod panowaniem Piastów, którzy uczynili go jednym z głównych ośrodków w swoim państwie. Poznań uważany jest za jedno z hipotetycznych miejsc chrztu Mieszka I jaki odbył się w 966 roku. Wtedy też powstało tu pierwsze w Polsce biskupstwo. W 1038 roku Poznań został zdobyty i splądrowany przez wojska księcia czeskiego Brzetysława I (1002-1055). Bardzo szybo miasto podniosło się z gruzów i już w okresie rozbicia dzielnicowego Polski stało się stolicą państwa wielkopolskich Piastów. Trwający przez kolejne stulecia rozwój miasta przerwał w 1655 toku potop szwedzki. W czasie zaciętych walk Poznań został doszczętnie zniszczony i spustoszony przez wojska Karola Gustawa. Miasto ponownie podniosło się z gruzów i rozwijało się aż do czasów rozbiorów Polski, kiedy to dostało się pod panowanie pruskie. Kolejne ciężkie chwile w dziejach Poznania przyszły wraz z II wojną światową, kiedy to w czasie zaciętych walk Armii Czerwonej z Niemcami zniszczone zostało około 50% zabudowy miasta. Po wojnie miasta zostało odbudowane. Dziś malownicze poznańskie stare miasto wraz z Ostrowem Tumskim na którym wznosi się najstarsza polska katedra przyciągają każdego roku wielu turystów z całego kraju.

Zwiedzanie
Najcenniejszym zabytkiem Poznania jest znajdująca się na Ostrowie Tumskim okazała katedra św. Piotra i św. Pawła. Świątynia ta stanowi miejsce pochówku pierwszych władców Polski. W jej murach w 966 roku prawdopodobnie odbył się chrzest Mieszka I. Na przestrzeni wieków katedra była wielokrotnie przebudowywana, a swój obecny gotycki wygląd uzyskała w czasie powojennej odbudowy. Pozostałe zabytki miasta jakie warto to zobaczyć to m in. znajdujący się na starym rynku majestatyczny renesansowy Ratusz, kolegiatę farną Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny, dawne kolegium jezuickie (obecnie urząd miasta), wybudowany na początku XX wieku dla niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II okazały zamek Cesarski oraz pozostałości średniowiecznych murów miejskich.
Zdjęcia [52]
Poznań
Miasta malby· 785
Poznań
Miasta malby· 888
Poznań
Miasta malby· 817
Poznań
Miasta malby· 832
Poznań
Miasta malby· 871
Poznań
Miasta malby· 845
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Narew jest jedyną w Europie rzeką anastomozującą, czyli płynącą równocześnie wieloma korytami, o stałym przebiegu, które rozdzielone są wyspami porośniętymi trwałą roślinnością. Na świecie za takie rzeki uznawane są m.in. Amazonka i Kongo.
Reklama
Polub nas