Sewilla - panorama

Sewilla to stolica Andaluzji i zarazem czwarte (po Madrycie, Barcelonie i Walencji) pod względem wielkości miasto w Hiszpanii, położone nad rzeką Gwadalkiwir. Założone zostało przez Iberów około II wieku p.n.e. jako Hispalis. Jakiś czas później zostało podbite i zajęte przez Fenicjan i Kartagińczyków. Ostatecznie w wyniku II wojny punickiej jaka toczona była w latach 218-201 p.n.e. między Kartaginą i Rzymem przeszło w ręce tych drugich. Ślady osadnictwa rzymskiego wokół Sewilli przetrwały do czasów obecnych. Nad jedną ze starych bram miejskich możemy przeczytać: "Herkules mnie zbudował, Cezar otoczył murami i wieżami a święty król zdobył". W 712 roku n.e. miasto zostało zajęte przez Maurów i aż do upadku kalifatu nosiło nazwę Iszbiliya. W 1145 roku Sewilla dostałą się pod panowanie Almohadów i wtedy nastąpił pierwszy okres świetności miasta. Z tego okresu pochodzi właśnie słynna Giralda, będąca minaretem dawnego meczetu i stanowiąca jeden z ważniejszych zabytków świata islamskiego. Największy rozkwit miasta przypadł jednak dopiero na koniec XV wieku kiedy to Sewilla stała się punktem przeładunkowym w handlu z zamorskimi koloniami. Stanowiła ogniwo łączące Stary Świat z Nowym, gdzie swoje siedziby miały największe domy handlowe z całej ówczesnej Europy. W 1717 roku ze względu na zamulenie koryta Gwadalkiwiru Sewilla musiała odstąpić Kadyksowi monopol w handlu z Ameryką. Ponowny rozwój miasta nastąpił dopiero w XX wieku. Z Sewillą zwykle kojarzone jest flamenco, Carmen oraz Don Juan. Szczególny charakter miastu nadają także rosnące wzdłuż szerokich ulic liczne drzewa pomarańczy, roztaczające niepowtarzalny zapach.

Zwiedzanie

W Sewilli znajduje się jeden z największych i najwspanialszych kościołów na świecie. Jest nim gotycka katedra Świętej Marii (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla), która wybudowana została w latach 1402-1506 w miejscu XII wiecznego meczetu. Jeden z architektów projektując katedrę powiedział: "będzie tak ogromna, że ci, co ją zobaczą wezmą nas za szaleńców". Dominującym elementem świątyni jest monumentalna dzwonnica zwana Giralda. Jej początki sięgają drugiej połowy XII wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza wieża. Początkowo pełniła funkcję minaretu meczetu Almohadów, a w późniejszym czasie przekształcona została w dzwonnicę. W XVI wieku Giraldę przebudowano pod nadzorem architekta Hernána Ruiza dodając czterokondygnacyjną dzwonnicę oraz balkony. Na szczycie ustawiono brązowy posąg symbolizujący Wiarę. Figura ta ma 4 metry wysokości i początkowo nazywana była Giraldą ("wiatrowskazem"), ponieważ jest ona ustawiona na wiatrowskazie i obraca się wraz ze zmianą kierunku wiatru. Z czasem jednak nazwę Giralda przejęła sama wieża, zaś figurę zaczęto nazywać Giraldillo. Wewnątrz katedry znajduje się nagrobek słynnego włoskiego żeglarza i podróżnika Krzysztofa Kolumba (1451-1506). Kolejnym ważnym zabytkiem Sewilli jest okazały pałac królewski Alkazar. Jego początki sięgają XI wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza warownia. W owym czasie rezydowali w nim przedstawiciele kalifatu kordobańskiego. W kolejnych latach pałac był wielokrotnie przebudowywany i powiększany. Pozostałe ważne zabytki Sewilli to m.in. zbudowany w latach dwudziestych XX wieku na podstawie projektu sewillskiego architekta Aníbala Gonzálesa rozległy Plac Hiszpański (Plaza de España), wybudowana w XVIII wieku arena walk byków, renesansowy budynek ratusza miejskiego, ufundowany w XVII wieku przez Miguela de Maňara Szpital Miłosierdzia (Hospital de la Caridad) XV wieczny Dom Piłata (Casa de Pilatos) oraz stanowiącą pozostałość po obwarowaniach miejskich Złota Wieża (Torre del Oro).

Ciekawostki

  • W Sewilli znajduje się jedyny śródlądowy port handlowy w Hiszpanii, który położony jest około 80 km od ujścia rzeki Gwadalkiwir do Oceanu Atlantyckiego;
  • Sewilla jest bardzo często wykorzystywana jako plan filmowy. Kręcono tu zdjęcia do takich filmów jak m.in. brytyjski dramat przygodowy z 1962 roku Lawrence z Arabii, drugą część Gwiezdnych Wojen - Atak Klonów czy komedię Dyktator z 2012 roku.

mail