Barcelona

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Katalonia
Populacja: 1 680 000
Powierzchnia: 100 km²
GPS: N: 41°22'58.82", E: 2°10'17.96"
Barcelona
Barcelona - panorama

Barcelona to zabytkowe miasto portowe w północno-wschodniej Hiszpanii, położone nad Morzem Śródziemnym. Jest to drugie (po Madrycie) co do wielkości miasto w Hiszpanii, które pełni funkcję stolicy autonomicznej wspólnoty Katalonii. Od północny rozległe miasto ogranicza Sierra de Collserola, na południu ujście rzeki Llobregat, a na zachodzie ujście Besós. Barcelona znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, charakteryzującego się łagodnymi zimami oraz ciepłymi i suchymi latami. Historia miasta sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu fenicka osada. W późniejszym czasie dostała się ona pod panowanie Rzymian, a po upadku Cesarstwa podbili i przejęli ją Wandalowie, a później Wizygoci. Na początku VIII wieku Barcelona została opanowana przez Maurów, a niespełna wiek później do miasta weszły wojska Ludwika I Pobożnego (syna Karola Wielkiego). W IX wieku miasto stało się stolicą niezależnego hrabstwa, a później stolicą Królestwa Aragonii. Obecnie Barcelona jest jednym z ważniejszych na świecie centrów turystyczno-gospodarczo-handlowych, które zamieszkiwane jest przez przeszło 1,6 miliona mieszkańców. Cała aglomeracja zaś, liczy sobie przeszło 4,6 miliona mieszkańców i jest szóstym co do wielkości zespołem miejskim w Unii Europejskiej. Wielcy artyści XX wieku, tacy jak Pablo Picasso, Joan Miró czy Antoni Tàpies, mają tu swoje osobne muzea.

Zwiedzanie

Współczesna koncepcja urbanistyczna Barcelony została opracowana przez znanego teoretyka architektury Ildefonso Cerdá. Głównym deptakiem miejskim Barcelony jest wysadzana platanami słynna aleja La Rambla. To właśnie tutaj koncentruje się życie kulturalne i towarzyskie miasta. Ulica znajduje się w średniowiecznej dzielnicy Barri Gòtic i prowadzi od Plaça de Catalunya w centrum do pomnika Krzysztofa Kolumba na nabrzeżu. Oficjalnie La Rambla stanowi ciąg krótszych ulic, z których każda nosi inną nazwę (stąd forma w liczbie mnogiej, Les Rambles). W samej dzielnicy zachowało się wiele wspaniałych zabytków, z których większość pochodzi z XIV i XV wieku. Są to m.in. imponująca katedra (La Seu) oraz liczne pałace, które przypominają o świetności Barcelony, gdy była stolicą połączonych królestw Katalonii i Aragonii. Na południe od Rambla rozciąga się modny od niedawna Raval (dawna przemysłowa dzielnica), w którego granicach leży muzeum sztuki współczesnej (MACBA). Na zachód od starego miasta rozciąga się sieć ulic znana jako Eixample, która utworzona została pod koniec XIX stulecia przez architektów modernistycznych, wśród których był sam Antonio Gaudí. Na tym obszarze znajduje się większość zabytków art nouveau, eleganckich sklepów oraz restauracji. Panoramę miasta najlepiej oglądać z niewielkiego wzgórza Montjuïc (173 metry n.p.m). To właśnie tutaj w starożytności Rzymianie wznieśli świątynię ku czci Jowisza, a jakiś czas później dość strome stoki zamieszkali wypędzeni z miasta Żydzi. Nazwa wzgórza pochodzi prawdopodobnie od Mons Jovis, lub od Żydów - Monte Judito (Żydowskie Wzgórze). W XVII wieku Kastylijczycy wybudowali tu ufortyfikowany zamek, który zachował się do czasów obecnych. Ponadto znajduje się tu także słynny Pałac Narodowy (Palau Nacional) w którym urządzone zostało muzeum . Na szczyt Montjuïc można dostać się kolejką linową. Część zbocza wzgórza pokryta jest dobrze utrzymanymi parkami i ogrodami. W Barcelonie znajduje się wiele wspaniałych budowli. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy m.in. zaprojektowaną przez Gaudiego secesyjną katedrę Sagrada Familia, gotycki kościół Santa Maria del Mar, XIV wieczną kaplicę św. Agaty, secesyjny Pałac Muzyki Katalońskiej, 50 metrowy Pomnik Kolumba, szpital św. Pawła, Muzeum Picassa, wzniesioną na przełomie XIII-XV wieku katedrę św. Eulalii, bazylikę La Mercé oraz usytuowany na malowniczym wzgórzu w północnej części miasta bajkowy Park Guell.

Ciekawostki

  • W 2011 roku władze Barcelony zakazały noszenia stroju bikini, oczywiście z wyjątkiem plaży. Spowodowane to było apelami mieszkańców którym nie podobał się ciągły widok roznegliżowanych turystów na ulicach Barcelony;
  • Pierwsza linia metra w Barcelonie została uruchomiona już w 1924 roku;
  • W 1957 roku w Barcelonie otwarty został stadion piłkarski Camp Nou; na którym swoje mecze rozgrywa drużyna FC Barcelona;
  • Ceny nieruchomości w Barcelonie są najwyższe spośród wszystkich miast w Hiszpanii.

Zdjęcia [119]
Barcelona
Barcelona
Barcelona
Barcelona
Barcelona
Barcelona
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Podróżując po Hiszpanii (jak i sąsiedniej Portugalii) napotkać można mnóstwo domów ozdobionych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz charakterystycznymi niebieskimi płytkami azulejo. Ich nazwa pochodzi od arabskiego słowa "al zulaiju", co oznacza mały gładki kamień. Zwyczaj oklejania ścian płytkami ceramicznymi wprowadzili w Hiszpanii Arabowie, panujący tu w średniowieczu przez blisko osiem stuleci.
Polub nas