Toro

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Kastylia i León
Populacja: 9 850
Strona Internetowa: www.toroayto.es
GPS: N: 41°31'12.00", W: 5°23'40.45"
Toro
Toro - panorama
Toro to niewielka miejscowość w zachodniej Hiszpanii, położona w północno-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego w dolinie rzeki Duero. Jej początki sięgają drugiej połowy VI wieku, kiedy to ówczesny władca Wizygotów - Leowigild polecił założyć tu ufortyfikowaną osadę mającą chronić okoliczne tereny przed najazdami Swebów. Wkrótce potem niewielka wioska rozrosła się w ważny ośrodek militarny, który w czasie panowania Królów Katalońskich stanowił ważny punkt strategiczny. W 1230 roku w Toro odbyła się koronacja Ferdynanda III na króla Leónu. W owych czasach miasto stanowiło jeden z najważniejszych i najbogatszych ośrodków Leónu. Dziś o dawnym splendorze Toro przypominają nieliczne pozostałości oraz kilka zabytkowych budowli.

Zwiedzanie
Jednym z najważniejszych zabytków Toro jest usytuowana w południowej części miasta okazała romańsko-gotycka kolegiata Santa María la Mayor. Jej budowa rozpoczęta została w XII wieku i trwała przeszło sto lat. We wnętrzu świątyni uwagę przeciągają wykonane z kamienia cztery romańskie rzeźby (jedna z nich przedstawia Marię Pannę w stanie błogosławionym) oraz przepiękny bogato zdobiony XII wieczny Pórtico de la Majestad zwany majestatycznym (Portal Zachodni). Pozostałe ważne zabytki Toro to m.in. XIV wieczny klasztor Sancti Spiritus (obecnie siedziba Muzeum Sztuki Sakralnej), XIV wieczny klasztor Santa Sofía oraz pozostałości murów obronnych otaczających miasto. W mieście znajduje się też kilka kościołów pochodzenia mauretańskiego. Są to m.in. San Salvador, San Lorenzo, San Pedro del Olmo oraz Santa María de la Vega.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W latach 90 ubiegłego stulecia Ibiza została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Wyspa ta została uznana za najbardziej rozrywkowe miejsce na świecie z największą ilością miejsc rozrywki, która według rożnych szacunków wynosiła wtedy około 750. Do tej porty nie straciła ona tego tytułu.
Reklama
Polub nas