Zamora - panorama

Zamora to miasto w północno-zachodniej Hiszpanii, położone pośród malowniczych wzgórz nad rzeką Duero. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu osada należąca do ludu Wakceów. Około II wieku p.n.e. została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy założyli tu jedną ze swoich kolonii zwaną Ocellum Durii. Korzystne położenie na trasie ważnego szlaku handlowego (Via de la Plata) spowodowało, że niewielka wioska bardzo szybko rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się we władanie Wizygotów, a w połowie VIII wieku przejęli je Maurowie. W czasie rekonkwisty (walka chrześcijan o wyparcie Maurów z Półwyspu Iberyjskiego) Zamora była wielokrotnie oblegane i często zmieniała swoich właścicieli. Ostatecznie w 1073 roku miasto zostało przejęte przez wojska Sancho II Mocnego (1037-1072) i włączone do królestwa Kastylii i Leónu. W 1158 roku w Zamorze miało miejsce nietypowe zdarzenie zwane "pstrągową rebelią". Według miejscowych podań, w walce o pierwszeństwo do zakupu pstrąga, dyskryminowany lud podpalił jeden z kościołów, w którym znajdowali się arystokraci. Wtedy też miasto przeżywało swój największy okres świetności w czasie którego wybudowano wiele nowych budynków użyteczności publicznej oraz kościołów z których znaczna część przetrwałą do czasów obecnych.

Zwiedzanie

Zamora znana jest i ceniona głownie z dużej ilości zabytków reprezentujących sztukę romańską. Na terenie miasta znajduje się przeszło 20 kościołów wzniesionych w tym stylu. Jednym z najcenniejszych zabytków Zamory jest usytuowana nad brzegiem rzeki okazała średniowieczna trójnawowa romańska katedra El Salvador. Świątynia ta wzniesiona została w latach 1151-1174 na polecenie ówczesnego króla Leónu i Kastylii - Alfonsa VII. Charakterystycznym elementem budowli jest bogato zdobiona kopuła, która swoim wyglądem przypomina kopułę katedry w Jerozolimie. We wnętrzu katedry podziwiać możemy m in. cenne malowidła oraz ołtarz (El retablo de San Ildefonso) wykonany przez wybitnego hiszpańskiego malarza Fernando Gallego (1440-1507). Pozostałe ważne zabytki Zamory to m.in. romański kościół św. Izydora (Iglesia de San Isidoro), XIV wieczny kamienny most, XII wieczny kościół Santa María Magdalena , XVI wieczny budynek ratusza miejskiego, ruiny XI wiecznego zamku, XII wieczny kościół Santiago de Burgo, kamienny most Puente de Piedra oraz bardzo dobrze zachowane pozostałości średniowiecznych murów obronnych.

Ciekawostki

  • Wśród Hiszpanów Zamora bardzo często przywoływana jest w tajemniczym przysłowiu: "No se ganó Zamora en una hora" (Nie zdobyto Zamory w godzinę). Odpowiada ono mniej więcej polskiemu: "Nie od razu Kraków zbudowano"

mail

Multimedia