Ávila

Hiszpania     UNESCO
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Kastylia i León
Populacja: 56 144
Powierzchnia: 231 km²
GPS: N: 40°39'23.12", W: 4°42'1.16"
Ávila
Ávila - panorama
Ávila to zabytkowe miasto w środkowej Hiszpanii (Kastylia), położone nad rzeką Adaja (dopływ Duero) pośród malowniczych Gór Kastylijskich. Jest to jak niegdyś pisał C.J. Cela: "Najbardziej kastylijskie z miast Kastylii". Jak głosi jedna z miejscowych legend Ávilę założył jeden z synów mitycznego Herkulesa. Najstarsze zapiski historyczne sięgają jednak dopiero czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu założona przez jedno z celtyberyjskich plemion warowna osada zwana Obila. W późniejszym czasie dostała się pod panowanie Rzymian, a po upadku Cesarstwa podbili i zajęli ją Wizygoci. W kolejnych wiekach miasto wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk, a ciągłe starcia zbrojne przyczyniły się do jego wyludnienia. Po podbiciu Półwyspu Iberyjskiego przez Arabów Ávila znajdowała się pod ich panowaniem przez blisko trzy kolejne stulecia. W tym czasie Maurowie wznieśli tu warowny zamek, którego pozostałości przetrwały do czasów obecnych. W czasie rekonkwisty w 1085 roku miasto zostało zdobyte i przejęte przez wojska króla Kastylii i Leonu - Alfonsa VI. Wtedy też w obawie przed atakami Maurów Ávila otoczona została potężnymi blisko 2,5 kilometrowymi murami obronnymi (Las Murallas) z 9 bramami i licznymi basztami. Obwarowania te przetrwały w prawie idealnym stanie do czasów obecnych i wraz z zabytkowym starym miastem zostały w 1985 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 1515 roku w Ávili urodziła się słynna hiszpańska mistyczka i reformatorka zakonu karmelitów św. Teresa. To właśnie ona wraz ze św. Janem od Krzyża jest uważana za założycielkę karmelitów bosych. Odwiedzają miasto warto także zobaczyć wzniesioną na przestrzeni XII-XIV wieku monumentalną wczesnogotycką katedrę, romańsko-gotycką Bazylikę św. Wincentego z Saragossy, wybudowany w 1482 roku Klasztor św. Tomasza (Monasterio de Santo Tomas), XVI wieczny Palacio de Don Diego del Águila oraz kościół św. Pawła (Iglesia de San Pedro).

Ciekawostki
- Najpiękniejszy widok na otoczone murami stare miasto Ávili rozpościera się z oddalonej o półtora kilometra od centrum miasta (w kierunku Salamanki) kapliczki Cuatro Postes.
Zdjęcia [6]
Ávila
Miasta Berezer· 1447
Ávila
Miasta Berezer· 1309
Ávila
Miasta Berezer· 1419
Ávila
Miasta Berezer· 1434
Ávila
Miasta Berezer· 1304
Ávila
Miasta Berezer· 1301
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Andaluzji narodziło się słynme flamenco, czyli zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Cyganów, obejmujące muzykę graną przede wszystkim na gitarze, śpiew, taniec oraz specyficzny strój tancerzy (obcisłe spodnie, biała koszula, obcisła kamizelka, mała apaszka pod szyją, buty wzorowane na butach do jazdy konnej z wysokimi obcasami oraz charakterystyczny płaskodenny kapelusz).
Reklama
Polub nas