Ávila

Hiszpania     UNESCO
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Kastylia i León
Populacja: 56 144
Powierzchnia: 231 km²
GPS: N: 40°39'23.12", W: 4°42'1.16"
Ávila
Ávila - panorama

Ávila to zabytkowe miasto w środkowej Hiszpanii (Kastylia), położone nad rzeką Adaja (dopływ Duero) pośród malowniczych Gór Kastylijskich. Jest to jak niegdyś pisał C.J. Cela: "Najbardziej kastylijskie z miast Kastylii". Jak głosi jedna z miejscowych legend Ávilę założył jeden z synów mitycznego Herkulesa. Najstarsze zapiski historyczne sięgają jednak dopiero czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu założona przez jedno z celtyberyjskich plemion warowna osada zwana Obila. W późniejszym czasie dostała się pod panowanie Rzymian, a po upadku Cesarstwa podbili i zajęli ją Wizygoci. W kolejnych wiekach miasto wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk, a ciągłe starcia zbrojne przyczyniły się do jego wyludnienia. Po podbiciu Półwyspu Iberyjskiego przez Arabów Ávila znajdowała się pod ich panowaniem przez blisko trzy kolejne stulecia. W tym czasie Maurowie wznieśli tu warowny zamek, którego pozostałości przetrwały do czasów obecnych. W czasie rekonkwisty w 1085 roku miasto zostało zdobyte i przejęte przez wojska króla Kastylii i Leonu - Alfonsa VI. Wtedy też w obawie przed atakami Maurów Ávila otoczona została potężnymi blisko 2,5 kilometrowymi murami obronnymi (Las Murallas) z 9 bramami i licznymi basztami. Obwarowania te przetrwały w prawie idealnym stanie do czasów obecnych i wraz z zabytkowym starym miastem zostały w 1985 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 1515 roku w Ávili urodziła się słynna hiszpańska mistyczka i reformatorka zakonu karmelitów św. Teresa. To właśnie ona wraz ze św. Janem od Krzyża jest uważana za założycielkę karmelitów bosych. Odwiedzają miasto warto także zobaczyć wzniesioną na przestrzeni XII-XIV wieku monumentalną wczesnogotycką katedrę, romańsko-gotycką Bazylikę św. Wincentego z Saragossy, wybudowany w 1482 roku Klasztor św. Tomasza (Monasterio de Santo Tomas), XVI wieczny Palacio de Don Diego del Águila oraz kościół św. Pawła (Iglesia de San Pedro).

Ciekawostki

  • Najpiękniejszy widok na otoczone murami stare miasto Ávili rozpościera się z oddalonej o półtora kilometra od centrum miasta (w kierunku Salamanki) kapliczki Cuatro Postes.

Zdjęcia [6]
Ávila
Miasta Berezer· 2214
Ávila
Miasta Berezer· 2037
Ávila
Miasta Berezer· 2167
Ávila
Miasta Berezer· 2234
Ávila
Miasta Berezer· 2084
Ávila
Miasta Berezer· 2037
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Jednym z najcieplejszych rejonów Hiszpanii, jest położona na południu kraju Andaluzja. Bardzo często zdarzają się tu lata w których temperatura przekracza nawet 50°C.
Polub nas