Madryt (Madrid)

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Madryt
Populacja: 3 573 729
Powierzchnia: 607 km²
GPS: N: 40°25'0.88", W: 3°42'12.17"
Madryt
Madryt - panorama

Madryt to stolica i zarazem największe miasto Hiszpanii, położone nad rzeką Manzanares u podnóża masywu górskiego Sierra de Guadarrama. Według miejscowych legend miasto założone zostało przez syna króla Toskanii i Mantui Tyrrheniusa - Ocno Bianora. Obecnie stolica Hiszpanii jest jednym z najstarszych i największych miast Europy. Jej początki sięgają starożytności, kiedy to Rzymianie założyli to jedną ze swoich kolonii. Wtedy to miasto nazywane było Manzanares. Inne źródła podają zaś, że pierwotną nazwą miasta była Ursaria. Związane to było prawdopodobnie z dużą populacją niedźwiedzi zamieszkujących niegdyś okoliczne tereny. Zwierze to występuje w herbie Madrytu, a na głównym placu miejskim (Puerta del Sol) napotkać możemy posąg brązowego niedźwiedzia, zjadającego owoce z drzewa poziomkowego (chruścina). Pierwsze pisemne wzmianki historyczne o mieście pochodzą z X wieku, kiedy to wokół mauretańskiego zamku Madżrid (obecnie Pałac Królewski) zaczęła formować się osada. Prawa miejskie, a co za tym liczne przywileje i ulgi Madryt otrzymał już w 1118 roku, jednak jego największy rozkwit przypadł na okres XVI wieku, kiedy to właśnie tu zwoływane były posiedzenia kortezów (parlamentu hiszpańskiego). Po rozbudowie Pałacu Alkazar w 1561 roku król Hiszpanii Filip II przeniósł stolicę Hiszpanii z Toledo do Madrytu. Wtedy to miasto stało się największym ośrodkiem handlowym i gospodarczym kraju. Obecnie Madryt jest jednym z najbogatszych i najprężniej rozwijających się ośrodków miejskich w całej Unii Europejskiej. Oprócz wielu zabytków, spotkać można tu także wiele wzniesionych po II wojnie światowej nowoczesnych budowli.

Zwiedzanie

Zdecydowana większość atrakcji turystycznych Madrytu znajduje się na obszarze centrum miasta, pomiędzy Placio Real a parkiem El Retiro. Zwiedzanie najlepiej zacząć z głównego placu miasta Puerta del Sol (Brama Słońca) skąd można do większości zabytków dotrzeć na piechotę. Jest to hiszpański "kilometr zero", oznaczony płytą chodnikową naprzeciwko wieży zegarowej, czyli punkt, od którego mierzy się wszystkie odległości. W XV wieku znajdowały się tu rogatki miasta przy których stała Puerta del Sol (Brama Słońca) po której pozostała tylko nazwa placu. Przy placu znajduje się brązowy posąg niedźwiedzia zjadającego owoce z drzewa poziomkowego stanowiący ulubione miejsce schadzek. W sylwestra o północy mieszkańcy zbierają się tu, by zgodnie z tradycją zjeść 12 winogron, jedno po każdym uderzeniu zegara. Innym ważnym placem miejskim jest założony na planie prostokąta o bokach 129 x 94 metry Plaza Mayor (Główny Plac). W okresie średniowiecza, był to zwykły rynek usytuowany poza murami miasta, który wraz z rozwojem Madrytu stał się jego integralną częścią. Od tego czasu miejsce to stało się świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Odbywały się tu koronacje królów, celebrowano uroczystości, ogłaszano ważne informacje, a także organizowano corridy i wystawiano sztuki teatralne. Jednym z najważniejszych zabytków Madrytu jest okazały Pałac Królewski (Palacio Real). Rezydencja wzniesiona została w XVIII wieku na polecenie kórla Hiszpanii, Filipa V Burbona (1683-1746) i od tego czasu stanowi główną siedzibę królewską. Budowlę usytuowano w miejscu dawnej mauretańskiej twierdzy, której korzenie sięgają IX wieku. Pałac zaprojektowany został w stylu baroku przez włoskiego architekta Filippo Juvarę, a jego wnętrza i otoczenie utrzymane są w stylu rokoko i klasycystycznym. Budowla posiada aż 2800 pomieszczeń z czego tylko część udostępniona jest dla zwiedzających. W bezpośrednim sąsiedztwie pałacu znajduje się okazała neoklasycystyczna Katedra Almudena (Catedral de la Almudena). Jej budowę planowano już w XVI stuleciu, ale prace rozpoczęte zostały dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Jednym z inicjatorów budowy świątyni była królowa Hiszpanii, Maria de las Mercedes Orleańska (1860-1878). Pozostałe ważne zabytki Madrytu to m.in. egipska świątynia boga Amona Templo de Debod, Pałac Kryształowy (Palacio de Cristal), usytuowana na Plaza de Cibeles fontanna z posągiem bogini płodności Kybele, budynek ratusza miejskiego, klasztor klarysek Descalzas, niegdyś wschodnia brama miasta Puerta de Alcalá, arena walk byków Las Ventas, otoczona pięknymi kamienicami reprezentacyjna ulica Madrytu - Gran Via oraz będące jednym najważniejszych i najbogatszych muzeów na świecie - Muzeum Prado.

Ciekawostki

  • Madryt leży na wysokości aż 600 metrów n.p.m. co czyni z niego najwyżej położoną stolicą Unii Europejskiej;
  • Madryt to trzecie co do wielkości (po Londynie i Berlinie) miasto w Unii Europejskiej;
  • Najwyższym budynkiem w Madrycie jest wybudowany w 2009 roku biurowiec Torre de Cristal, który ma 250 metrów wysokości.

Zdjęcia [26]
Madryt
Miasta Zibi· 418
Madryt
Miasta Zibi· 793
Madryt
Miasta Zibi· 707
Madryt
Miasta Zibi· 754
Madryt
Miasta Zibi· 749
Madryt
Miasta Zibi· 735
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W czasie gdy Europa powoli zapadała się w otchłanie średniowiecza, w Andaluzji za panowania Maurów rozwijała się kultura na o wiele wyższym poziomie. W klimacie całkowitej tolerancji, współistnieli obok siebie Chrześcijanie, Żydzi i Muzułmanie.
Reklama
Polub nas