Klasztor w Alcobaça (Mosteiro de Alcobaça)

Portugalia     UNESCO
Kraj: Portugalia
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Dystrynkt: Leiria
Miejscowość: Alcobaça
Strona Internetowa: www.mosteiroalcobaca.pt
GPS: N: 39°32'53.52", W: 8°58'49.02"
Klasztor w Alcobaça
Klasztor w Alcobaça - panorama

Alcobaça to miasto w zachodniej Portugalii, położone w dolinie dwóch rzek Alcoa i Baça (od których wzięło swoja nazwę). Tym co przyciąga tu wielu turystów jest usytuowane w samym centrum miasta monumentalne średniowieczne Opactwo Cystersów Santa Maria de Alcobaça. Jego budowę zlecił w drugiej połowie XII wieku pierwszy król Portugalii - Alfons I zwany Zdobywcą (1109-1185) w podzięce za podbicie w 1147 roku w czasie Rekonkwisty mauretańskiej twierdzy Santarém. Po zakończeniu pierwszego etapu budowy w 1223 roku w klasztorze zamieszkali Cystersi. Przez lata gromadzili oni tu cenne dzieła sztuki, a także zebrali liczne księgi oraz manuskrypty tworząc jeden najwspanialszych księgozbiorów w całej Portugalii. Opactwo w Alcobaça było jedną z pierwszych i zarazem największych gotyckich budowli jakie wzniesione zostały na terenie Portugalii. Główny kościół (Santa Maria da Vitoria) wzorowany był na (nieistniejącej obecnie) świątyni we francuskim Clairvaux. Budowla okazała się także niezwykle ważna z punktu widzenia strategicznego, dzięki której stolica apostolska oficjalnie uznała Portugalię za niezależne królestwo. Na przestrzeni kolejnych wieków opactwo było sukcesywnie rozbudowywane i przebudowywane, aż osiągnęło swoje obecne monumentalne rozmiary. W czasie swojej największej świetności zamieszkiwana przez przeszło tysiąc mnichów świątynia miała pod swoim zarządem 12 miast i 3 porty. Opactwo funkcjonowało nieprzerwanie aż do 1834 roku kiedy to miała miejsce kasata zakonu cystersów.

Zwiedzanie

Odwiedzając klasztor koniecznie trzeba obejrzeć znajdujące się w kościele przepiękne grobowce króla Piotra I oraz jego żony Ines de Castro. Ich tragiczna miłość (Ines została zasztyletowana w Coimbrze) stała się tematem wielu utworów literackich. Pochowano ich obok siebie, tak aby zaraz po zmartwychwstaniu w Dzień Sądu Ostatecznego mogli ujrzeć się nawzajem. Ich nagrobki stanowią dziś także jedne z najważniejszych zabytków sztuki sepulkralnej w Portugalii. Pozostałe ciekawe miejsca opactwa warte uwagi to m in. imponująca Sala Królów (Sala dos Reis), XIV wieczne Krużganki Ciszy (Claustro do Silencio), refektarz, grobowiec królowej Beatriz (matka Piotra I) oraz wyłożone kafelkami monumentalne XVIII wieczne kuchnie. W 1989 roku Klasztor w Alcobaça został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2007 uznano go za jeden z siedmiu cudów Portugalii. Odwiedzają miasto warto się także wybrać do znajdujących się na malowniczym wzgórzu ruin średniowiecznego zamku z których rozpościera się niezwykła panorama na miasto oraz klasztor.

Zdjęcia [19]
Klasztor w Alcobaça
Obiekty sakralne marecki· 2802
Klasztor w Alcobaça
Obiekty sakralne marecki· 2568
Klasztor w Alcobaça
Obiekty sakralne marecki· 2689
Klasztor w Alcobaça
Obiekty sakralne marecki· 2831
Klasztor w Alcobaça
Obiekty sakralne marecki· 2793
Klasztor w Alcobaça
Obiekty sakralne marecki· 2625
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W XVIII wiecznym złotym kościele (Igreja do Carmo) w Faro znajduje się Kaplica Czaszek (jedna z kilku w Europie). Jej ściany oraz dach wykonane zostały w całości z kości oraz czaszek przeszło tysiąca ludzkich szkieletów (głównie mnichów), które przeniesione zostały tu ze zlikwidowanego cmentarza przykościelnego. Tak właśnie postanowiono uczcić ich pamięć.
Polub nas