Klasztor w Batalha - panorama

Batalha to niewielkie miasto w zachodniej Portugalii, położone około 10 km w kierunku południowym od Leiri. Tym co przyciąga tu rzesze turystów jest usytuowany w samym sercu miasta monumentalny Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej (Mosteiro de Santa Maria da Vitória). Świątynia ta uważana jest za jeden z najwspanialszych i najznamienitszych zabytków w Portugalii oraz jedno z najwybitniejszych dzieł gotyckiej architektury sakralnej w Europie. Budowa klasztoru rozpoczęta została pod koniec XIV wieku z polecenia ówczesnego króla Portugalii - Jana I Dobrego zwanego także Wielkim (1357-1433), w podzięce za nieoczekiwane zwycięstwo nad Kastylijczykami w słynnej bitwie pod Aljubarrotą, która stoczona została w 1385 roku. Triumf ten umocnił także na kolejne wieki niepodległość Portugalii. W początkowym etapie budowy nad głównym projektem świątyni pracował portugalski architekt Alfonso Domingues, w kolejnych latach zaś budową kierował sprowadzony z Anglii wybitny architekt David Huguet. To właśnie wtedy powstały najważniejsze elementy całego założenia. Mimo że budowa klasztoru ciągnęła się przez blisko 150 lat to nie udało się w pełni zakończyć całego projektu. Nie zmienia to jednak faktu, że cały olbrzymi kompleks stanowi doskonałe połączenie angielskiej architektury gotyckiej z licznymi elementami stylu manuelińskiego charakteryzującego się bogatą dekoracją z motywami czerpanymi z żeglarstwa oraz morskiej flory i fauny. Pod koniec XIV wieku klasztor przekazany został ojcom dominikanom, którzy przebywali tu aż do 1834 roku, kiedy to nastąpiła kasata zakonu. Na początku XIX wieku klasztor został najechany i częściowo zniszczony przez wojska napoleońskie.

Zwiedzanie

W skład całego kompleksu klasztornego wchodzą m in. wybudowana w stylu płomienistego gotyku trójnawowa bazylika, Kaplica Fundatora (Capela do Fundador) z grobowcem Jana I i jego żony, Sala Kapituły, refektarz (obecnie siedziba Muzeum Wojskowego), bogato zdobione Krużganki oraz królewski panteon Edwarda I zwany Niedokończonymi Kaplicami (Capelas Imperfeitas), którego budowę nakazał król Duarte, a wykonawcą zaś został David Hugenot. W 1968 roku przy południowej fasadzie świątyni ustawiono pomnik słynnego portugalskiego rycerza Noniusza (Nuno) Alvaresa Pereiry (1360-1431). W 1983 roku Klasztor w Batalha wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • Nazwa Batalha wywodzi się od portugalskiego wyrazu oznaczającego zwycięską bitwę;
  • Zwycięstwo w bitwie pod Aljubarrotą oznacza tyle dla Portugalczyków co dla Polaków zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem.

mail

Multimedia