Oslo

Norwegia
Kraj: Norwegia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Okręg: Oslo
Populacja: 590 041
Powierzchnia: 453 km²
GPS: N: 59°55'6.77", E: 10°44'25.83"
Oslo
Oslo - panorama
Oslo to stolica i zarazem największe miasto Norwegii, położone w południowej części kraju nad fiordem Oslofjord. Założone zostało w 1048 roku przez ówczesnego króla Norwegii - Haralda III Surowego. W XI wieku w mieście swoją siedzibę założyli biskupi katoliccy. Mimo że od końca XIII wieku Oslo pełniło oficjalną stolicę Norwegii, to przez stulecia pozostawało w cieniu hanzeatyckiego Bergen. Na początku XIV wieku król Norwegii Haakon V Długonogi polecił wybudować na obrzeżach ówczesnego miasta warowny zamek (Akershus), który przez blisko 700 lat służył za siedzibę kolejnym władcom kraju. W XVII wieku twierdza została przebudowa w renesansową rezydencję. Mimo tego funkcje obronne spełniała aż do XIX wieku. Obecnie obok wybudowanego w latach 1824-1848 Pałacu Królewskiego, Zamek Akershus stanowi jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Rozwój gospodarczy i kulturalny Oslo nastąpił dopiero w drugiej połowie XX wieku. Wtedy to stało się ono ważnym międzynarodowym portem i ośrodkiem handlowym.

Zwiedzanie
Oslo nie może pochwalić się szczególnie ciekawymi zabytkami, ale posiada za to bardzo bogatą ofertę muzeów i galerii. Do najciekawszych z nich zaliczyć możemy m.in. Muzeum Kon-Tiki, Muzeum norweskiego pisarza Henryka Ibsena, Frammuseet (Muzeum statku polarnego Fram), Muzeum norweskiego malarza Edvarda Muncha, Vikingskipshuset (Muzeum Łodzi Wikingów) oraz Galerię Narodową (Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania). Odwiedzając Oslo warto także wybrać się do Parku Gustava Vigelanda (Vigelandsparken) gdzie zgromadzono blisko 200 rzeźb tego słynnego norweskiego rzeźbiarza. Najciekawszą z nich jest monumentalna przeszło 17 metrowa walcowata kolumna utworzona ze 121 nagich ciał ludzkich (jedna z nich stanowi autoportret artysty).
Zdjęcia [75]
Oslo
Miasta carston· 1136
Oslo
Miasta carston· 1089
Oslo
Miasta carston· 1023
Oslo
Miasta carston· 1059
Oslo
Miasta carston· 1010
Oslo
Miasta carston· 1096
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Allemannsretten (prawo wszystkich ludzi) to niepisane stare prawo obowiązujące w Norwegii, Szwecji i Finlandii głoszące, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą bez żadnych nieuzasadnionych ograniczeń. Wynika ono z przekonania, że człowiek stanowi integralną częścią przyrody, zaś cywilizacja ma z nią współistnieć, a nie rywalizować. Każdy, zatem może poruszać się po dowolnych obszarach kraju pod warunkiem uszanowania i niezakłócania prywatności właścicieli terenów zamieszkałych. Można także chodzić po górach, pływać w dowolnie wybranym miejscu, biwakować oraz zbierać dzikie kwiaty, jagody i grzyby.
Reklama
Polub nas