Zakopane

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Małopolskie
Populacja: 26 737
Powierzchnia: 84 km²
GPS: N: 49°17'57.05", E: 19°56'58.42"
Zakopane
Zakopane - panorama

Zakopane to miasto w południowej Polsce, położone u podnóża Tatr. Jest to największy ośrodek miejski znajdujący się w bezpośrednim otoczeniu Tatr i zarazem najwyżej położone miasto w Polsce nazywane także nieformalnie zimową stolicą Polski. Pochodzenie nazwy miasta nie jest do końca jasne i krąży na ten temat kilka legend. Wiadomo jednak, że pojawia się ona po raz pierwszy w kronice parafii czarnodunajeckiej z 1605 roku. Rozkwit Zakopanego rozpoczął się w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to korzystne właściwości klimatyczne oraz piękno miejskiego górskiego folkloru zaczął popularyzować Tytus Chałubiński (1820-1889). Już pod koniec koniec XIX wieku miasto stało się ważnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym regionu. Obecnie organizuje się tu często wielkie imprezy sportowe. Jedną z nich jest organizowany na Wielkiej Krokwi - Puchar Świata w skokach narciarskich. Główną i reprezentacyjną ulicą Zakopanego są położone w samym centrum miasta Krupówki. Ulica liczy sobie obecnie około 1100 metrów długości. Nazwę przejęła od położonej w jej głównej części polany Krupówki, należącej do rodziny Krupowskich lub Krupów. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego Krupówki poddano gruntownemu remontowi. Położono wtedy nową betonową i granitową kostkę oraz ustawiono latarnie i nowe ławeczki. Zakopane stanowi także idealny punkt wypadowy w okoliczne Tatry. Z miasta startują popularne (w sezonie oblegane przez turystów) kolejki linowe na Gubałówkę oraz Kasprowy Wierch. Jednym z symboli miasta i zarazem całej polskiej części Tart jest górujący nad południową częścią Zakopanego masyw Giewontu (1894 metry n.p.m.). Jego zarys przypomina swoim wyglądem śpiącego rycerza i związane jest z nim wiele legend. Jedna z nich opowiada o grupie śpiących rycerzy pod Tatrami, którzy obudzą się, gdy tylko Polska znajdzie się w wielkim zagrożeniu. W 1901 roku na pamiątkę 1900 rocznicy urodzin Jezusa Chrystusa na szczycie Giewontu ustawiony został przeszło 17 metrowy metalowy krzyż. Zakopane to także prawdziwa mekka dla narciarzy, snowboardzistów i oczywiście taterników. Turystyka jest niezwykle ważna dla miasta - to także powód, dla którego barwny folklor góralski pozostaje wciąż żywy.

Ciekawostki

  • W Zakopanem znajduje się aż 17 punktów wyjściowych dla pieszych szlaków turystycznych;
  • W Zakopanem znajduje się najwyżej położona karczma w Polsce - Honielnik;
  • Tradycyjnymi zakopiańskimi potrawami są Moskole czyli placki ziemniaczane pieczone na blasze oraz zupa Kwaśnica;
  • Najwyższym punktem na terenie obrębu administracyjnego miasta jest szczyt Świnicy, którego wysokość wynosi 2301 metrów n.p.m.
  • Każdego roku Zakopane jest odwiedzane przez około 1,5 miliona turystów.

Zdjęcia [10]
Zakopane
Miasta Alex· 1341
Zakopane
Miasta Alex· 1320
Zakopane
Miasta Alex· 1398
Zakopane
Miasta Alex· 1418
Zakopane
Miasta Alex· 1385
Zakopane
Miasta Alex· 1406
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W dwudziestoleciu międzywojennym budowany był swoisty Kult Józefa Piłsudskiego. Polegał on głównie na przypisywaniu Piłsudskiemu cech genialnego dowódcy, wybitnego stratega oraz wizjonera. Osobą, która także żywiła wielki szacunek i podziw dla marszałka był sam wódz III Rzeszy - Adolf Hitler. W 1935 roku w dniu pogrzebu Piłsudskiego flagi państwowe w Rzeszy na znak żałoby opuszczono do połowy masztu. Hitler uczestniczył we mszy świętej na cześć marszałka, jaka odprawiona została 18 maja 1935 roku w katedrze św. Jadwigi w Berlinie. Wzięli w niej udział także icznie wysoko postawieni przedstawiciele NSDAP i Wehrmachtu. Na początku II wojny światowej w 1939 roku po zdobyciu przez wojska niemieckie Krakowa, Hitler rozkazał wystawić straże honorowe przed grobem Piłsudskiego.
Reklama
Polub nas