Zamek Bragança (Castelo de Bragança)

Portugalia
Kraj: Portugalia
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Dystrynkt: Bragança
Miejscowość: Bragança
Strona Internetowa: www.cm-braganca.pt
GPS: N: 41°48'14.11", W: 6°44'56.08"
Zamek Bragança
Zamek Bragança - panorama

Bragança to miasto w północno-wschodniej Portugalii, położone na terenie krainy historycznej Trás-os-Montes ("Zagóze"), około 20 km od hiszpańskiej granicy. Jednym z jego najciekawszych zabytków jest tu usytuowany na malowniczym wzgórzu (700 metrów n.p.m.) otoczony potężnymi (przeszło 650 metrowymi) murami z 15 basztami średniowieczny kompleks warowny (Cidadela). Jego budowa rozpoczęta została w pierwszej połowie XII wieku z inicjatywy protoplastów słynnego portugalskiego rodu Bragança, który to w latach 1640-1910 sprawował władzę w Portugalii. Na przestrzeni wieków twierdza była kilkukrotnie przebudowywana i powiększana. Wielokrotnie zamek był też oblegany i zdobywany przez obce wojska. Obecnie w skład całego kompleksu zamkowego wchodzą m.in. monumentalna (przypominająca swoim wyglądem angielskie zamki) wieża strażnicza Torre da Menagem, będące częścią barbakanu potężne wrota Portas da Vila, stanowiący symbol władzy miejskiej średniowieczny pręgierz (Pelourinho), legendarna wieża księżniczki Torre da Princesa, kościół Santa Maria (Freguesia de Santa Maria) oraz kilka średniowiecznych domów z których na uwagę zasługuje XII wieczny romański Domus Municipali (najstarszy ratusz w Portugalii). Dla zwiedzających udostępniony jest znajdujący się na szczycie wieży taras widokowy z którego rozpościera się przepiękna panorama całego miasta oraz otaczające je góry Parku Narodowego Montesinho. Odwiedzając Bragançę warto także zobaczyć XVI wieczną katedrę, dawny pałac biskupi (obecnie siedziba Muzeum Opata Baçala), wyłożony płytkami azulejos XIX wieczny neorenesansowy kościół Miłosierdzia (Igreja da Misericórida) oraz jednonawowy kościół św. Klary (Igreja de Santa Clara).

Ciekawostki

  • Słynna portugalska księżniczka Katarzyna Bragança (1638-1705) w 1662 roku wyszła za mąż za angielskiego króla Karola II, a w jej posagu znalazły się portugalskie placówki handlowe w Bombaju. To właśnie ona wprowadziła do Anglii zwyczaj picia popołudniowej herbaty

Zdjęcia [2]
Zamek Bragança
Zamki i pałace Lamia· 336
Zamek Bragança
Zamki i pałace Lamia· 308
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W XVIII wiecznym złotym kościele (Igreja do Carmo) w Faro znajduje się Kaplica Czaszek (jedna z kilku w Europie). Jej ściany oraz dach wykonane zostały w całości z kości oraz czaszek przeszło tysiąca ludzkich szkieletów (głównie mnichów), które przeniesione zostały tu ze zlikwidowanego cmentarza przykościelnego. Tak właśnie postanowiono uczcić ich pamięć.
Reklama
Polub nas