Zamek Bragança (Castelo de Bragança)

Portugalia
Kraj: Portugalia
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Dystrynkt: Bragança
Miejscowość: Bragança
Strona Internetowa: www.cm-braganca.pt
GPS: N: 41°48'14.11", W: 6°44'56.08"
Zamek Bragança
Zamek Bragança - panorama

Bragança to miasto w północno-wschodniej Portugalii, położone na terenie krainy historycznej Trás-os-Montes ("Zagóze"), około 20 km od hiszpańskiej granicy. Jednym z jego najciekawszych zabytków jest tu usytuowany na malowniczym wzgórzu (700 metrów n.p.m.) otoczony potężnymi (przeszło 650 metrowymi) murami z 15 basztami średniowieczny kompleks warowny (Cidadela). Jego budowa rozpoczęta została w pierwszej połowie XII wieku z inicjatywy protoplastów słynnego portugalskiego rodu Bragança, który to w latach 1640-1910 sprawował władzę w Portugalii. Na przestrzeni wieków twierdza była kilkukrotnie przebudowywana i powiększana. Wielokrotnie zamek był też oblegany i zdobywany przez obce wojska. Obecnie w skład całego kompleksu zamkowego wchodzą m.in. monumentalna (przypominająca swoim wyglądem angielskie zamki) wieża strażnicza Torre da Menagem, będące częścią barbakanu potężne wrota Portas da Vila, stanowiący symbol władzy miejskiej średniowieczny pręgierz (Pelourinho), legendarna wieża księżniczki Torre da Princesa, kościół Santa Maria (Freguesia de Santa Maria) oraz kilka średniowiecznych domów z których na uwagę zasługuje XII wieczny romański Domus Municipali (najstarszy ratusz w Portugalii). Dla zwiedzających udostępniony jest znajdujący się na szczycie wieży taras widokowy z którego rozpościera się przepiękna panorama całego miasta oraz otaczające je góry Parku Narodowego Montesinho. Odwiedzając Bragançę warto także zobaczyć XVI wieczną katedrę, dawny pałac biskupi (obecnie siedziba Muzeum Opata Baçala), wyłożony płytkami azulejos XIX wieczny neorenesansowy kościół Miłosierdzia (Igreja da Misericórida) oraz jednonawowy kościół św. Klary (Igreja de Santa Clara).

Ciekawostki

  • Słynna portugalska księżniczka Katarzyna Bragança (1638-1705) w 1662 roku wyszła za mąż za angielskiego króla Karola II, a w jej posagu znalazły się portugalskie placówki handlowe w Bombaju. To właśnie ona wprowadziła do Anglii zwyczaj picia popołudniowej herbaty

Zdjęcia [2]
Zamek Bragança
Zamki i pałace Lamia· 260
Zamek Bragança
Zamki i pałace Lamia· 246
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Portugalii znajduje się najdłuższy most Europy. Jest nim położony na rzece Tag i mający przeszło 17 km długości słynny Most Vasco da Gama (Ponte Vasco da Gama). Dla ruchu samochodowego otwarty został 29 marca 1998 roku i spina on brzegi rzeki w okolicach stolicy kraju Lizbony.
Reklama
Polub nas