Aveiro

Portugalia
Kraj: Portugalia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Dystrynkt: Aveiro
GPS: N: 40°38'26.61", W: 8°39'17.36"
Aveiro
Aveiro - panorama

Aveiro to miasto w zachodniej części Portugalii, położone przy ujściu rzeki Vouga do Oceanu Atlantyckiego. Założone zostało w X wieku przez Maurów, a swoje bogactwo czerpało z salin oraz połowów i sprzedaży dorszy. Po przejęciu miasta przez Portugalczyków w czasie rekonkwisty znajdował się tu jeden z największych ich portów. Okres prosperity zakończył się w 1575 roku, kiedy to w wyniku potężnego sztormu zamknięte zostało ujście rzeki, a samo miasto odcięte od oceanu. Sytuacja ta spowodowała, że miejscowy port przestał być przydatny, a gromadzące się w stojących wodach zarazki powodowały rozwijanie się chorób które dziesiątkowały okoliczną ludność. Sytuacja ta zmieniła się dopiero na początku XIX wieku, kiedy to osuszono okoliczne bagna oraz wykopano kanał (Barra), który ponownie połączył miasto z oceanem. Obecnie Aveiro jest dużym miastem portowym i zarazem ważnym ośrodkiem turystycznym. Z uwagi na liczne kanały, po których pływają charakterystyczne długie kolorowe łodzie (moliceiros) miasto określane bywa często mianem "Portugalskiej Wenecji". Wzdłuż kanałów ciągną się wyłożone płytkami aluzejos stare domy. Najbardziej malowniczą częścią miasta jest rynek oraz okolice mostu spinającego brzegi kanału. Jednym z najcenniejszych zabytków Aveiro jest wzniesiony w XV wieku klasztor Jezusowy (Convento de Jesus). W połowie XVIII wieku zamieszkała w nim księżniczka Joanna (córka Alfonsa V). Mimo, że spędziła tu prawie 20 lat (aż do śmierci) to nigdy nie została zakonnicą. Obecnie w zabudowaniach klasztornych znajduje się muzeum w którym obejrzeć można m.in. bogatą kolekcję stuki sakralnej oraz imponującą kolekcję obrazów. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. barokowa katedra São Domingos (Sé Catedral de Aveiro), wzniesiony na przełomie XVI i XVII wieku kościół Miłosierdzia (Igreja da Misericórdia), XVIII wieczny budynek ratusza oraz XVII wieczny poklasztorny kościół karmelitów bosych.

Festa da Ria

Każdego roku w sierpniu w Aveiro hucznie obchodzone jest Święto Ujścia Rzeki (Festa da Ria). W czasie jego obchodów można m.in. obejrzeć pokazy lokalnych grup tanecznych, a także wziąć udział w wyścigach łodzi.

Zdjęcia [9]
Aveiro
Miasta Benek· 366
Aveiro
Miasta Benek· 374
Aveiro
Miasta Benek· 390
Aveiro
Miasta Benek· 394
Aveiro
Miasta Benek· 374
Aveiro
Miasta Benek· 382
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Portugalii znajduje się najdłuższy most Europy. Jest nim położony na rzece Tag i mający przeszło 17 km długości słynny Most Vasco da Gama (Ponte Vasco da Gama). Dla ruchu samochodowego otwarty został 29 marca 1998 roku i spina on brzegi rzeki w okolicach stolicy kraju Lizbony.
Polub nas