Monsaraz

Portugalia
Kraj: Portugalia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Dystrynkt: Évora
Populacja: 977
GPS: N: 38°26'36.26", W: 7°22'51.33"
Monsaraz
Monsaraz - panorama
Monsaraz to niewielkie miasteczko we wschodniej Portugalii, położone na malowniczym wysokim wzgórzu nad rzeką Gwadianą w bezpośrednim sąsiedztwie hiszpańskiej granicy. Z uwagi na swój kształt i położenie nazywane bywa przez miejscowych często także Orlim Gniazdem (Ninho das Águias). Początki miasta sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to strategiczne wzgórze zasiedlone było przez okoliczne plemiona. Na początku VIII wieku osada wraz z okolicznymi trenami dostała się we władanie Maurów. Pod ich panowaniem miasto pozostawało do 1167 roku, kiedy to podbite i zajęte zostało (podobnie jak Évora) przez chrześcijańskie wojska Geralda Nieustraszonego (Geraldo Sem Pevor). Na początku XIV wieku w czasach panowania Dionizego I (1261-1325) rozpoczęto tu budowę zamku, którego zadaniem miała być ochrona miasta oraz kontrola przygranicznych terenów.
Do czasów obecnych w Monsaraz praktycznie w całości zachowały się otaczające je potężne mury obronne z kilkoma bramami wejściowymi, które od wschodu zamka połączony z nimi okazały zamek obronny. Warownia ta posiada typowe dla regionu charakterystyczne baszty połączone ze sobą dookolnymi murami. Jego dziedziniec obecnie przekształcony został w arenę walki byków. Odwiedzając Monsataz warto także zobaczyć XVI wieczny kościół parafialny (Igreja Matris), XVIII wieczny pręgierz (pelourinho) oraz kościół Miłosierdzia (Igreja da Misericórdia).

Cromeleque Xerez
W okolicy Monsaraz znajduje się także kilka niezwykle interesujących stanowisk megalitycznych. Najbardziej znanym jest oddalone o około 2 km od centrum miasteczka Cromeleque Xerez gdzie obejrzeć można dwa wysokie menhiry otoczone 49 mniejszymi kamieniami tworzącymi kwadrat. Przypuszcza się, że w czasach prehistorycznych miejsce to stanowiło ośrodek obrzędowy związany z kultem płodności.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Podróżując po Portugalii (jak i sąsiedniej Hiszpanii) napotkać można mnóstwo domów ozdobionych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz charakterystycznymi niebieskimi płytkami azulejo. Ich nazwa pochodzi od arabskiego słowa "al zulaiju", co oznacza mały gładki kamień. Zwyczaj oklejania ścian płytkami ceramicznymi wprowadzili w Portugalii Arabowie, panujący tu w średniowieczu przez blisko osiem stuleci.
Reklama
Polub nas