Évora - panorama

Évora to zabytkowe miasto w Portugalii, położone prawym brzegu rzeki Anas na łagodnym wzgórzu wyrastającym ponad słoneczną równinę Alentejo. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu rzymska kolonia zwana Ebora Liberalitas Julia. Po upadku Cesarstwa miasto na jakiś czas dostało się we władanie Wizygotów, a w 711 roku zajęli je Maurowie. Spod okupacji Arabskiej Évorę wyzwoliły dowodzone przez Geralda Nieustraszonego wojska chrześcijańskie. Z wydarzeniem tym związana jest pewna miejscowa legenda. Opowiada ona jakoby do obicia miasta Gerald użył pewnego fortelu. Zaatakował on z oddziałem śmiałków wieżę, używając zamiast drabin lanc. Kiedy załoga ruszyła do obrony wieży, odsłaniając bramy miasta, atakujący wpadli do środka, dokonując pogromu Maurów. Po tym bohaterskim czynie król Alfons I Zwycięzca mianował Geralda kasztelanem, a jego czyn został zapisany w średniowiecznym herbie miasta. Największy rozkwit miasta przypadł na okres pomiędzy XIV a XVI wiekiem, kiedy to Évora znajdowała się pod panowaniem członków możnego portugalskiego rodu Avis. To właśnie wtedy wzniesiono tu istniejące po dziś liczne okazałe pałace, a także budynki w stylu renesansowym i manuelińskim.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Évory jest znajdująca się w samym sercu miasta rzymska świątynia Diany (Templo Romano). Budowla ta wzniesiona została na przełomie II i III wieku i obecnie stanowi jeden z najlepiej zachowanych zabytków z pochodzących okresu Rzymskiego w całej Portugalii. Swój tak dobry stan zawdzięcza temu, że w okresie średniowiecza stanowiła miejsce egzekucji ofiar Świętej Inkwizycji, a w XVIII i XIX wieku znajdowała się tu zbrojownia, a później rzeźnia. Pozostałe interesujące zabytki Évory to m.in. pochodząca z przełomu XIII i XIV wieku romańsko-gotycka katedra, dawny budynek klasztorny Convento dos Lóis (obecnie luksusowa pousada), XVI wieczna okazała fontanna Fonte Henriquina, XVI wieczny akwedukt, klasztor i kościół św. Jana Chrzciciela, XV wieczny kościół św. Franciszka (Igreja de São Francisco) ze słynną Kaplicą Kości (Capela dos Ossos), zbudowana pod koniec XV wieku przez prekursora stylu manuelińskiego Dioga de Boitaca pustelnia św. Błażeja (Ermida de São Bras) oraz liczące blisko 3 km średniowieczne obwarowania miejskie. W 1986 roku otoczone średniowiecznym murem historyczne centrum Évory zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • Pod koniec XV wieku w Évorze studiował astronomię i nawigację słynny portugalski odkrywca Vasco da Gama (1469-1524). Znany jest on z tego, że jako pierwszy dotarł drogą morską z Europy do Indii, umożliwiając Europejskim kupcom swobodny handel z Azją południową;
  • W okolicach Évory (na zachód od miasta) znajdują się ogromne megality, które ułożone zostały w latach 2300-1500 p.n.e.

mail

Multimedia