Braga - panorama

Braga to miasto w północnej Portugalii, położone w dolinie rzeki Este. Jest to jeden z najstarszych ośrodków miejskich w Portugalii, którego historia liczy sobie blisko 2 tysiące lat. Miasto założone zostało prawdopodobnie przez starożytne plemię Celtów zwane Bracari. W połowie III wieku p.n.e. tereny te wraz z osadą zostały podbite i zajęte przez Rzymian. Jakiś czas później rzymianie utworzyli tu jedną ze swoich kolonii zwaną Bracara Augusta, która bardzo szybko rozwinęła się w ważne centrum administracyjne regionu. Pod rządami cesarza Dioklecjana Braga pełniła funkcję stolicy prowincji Gallaecia. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Wizygotów, a później zajęli je Arabowie. Po wyzwoleniu Bragi spod panowania Maurów przez wojska Ferdynanda I Kastylijskiego miasto przeżywało duchowe odrodzenie. Wtedy też założone zostało tu arcybiskupstwo, którego wpływy widoczne były na całym Półwyspie Iberyjskim. Kolejny okres świetności Braga przeżywała w XVI wieku. Działo się to głównie dzięki arcybiskupowi Dom Diego de Sousa. To właśnie za jego wstawiennictwem wybudowano w mieście wiele nowych budowli reprezentujących styl włoskiego renesansu. W Bradze znajduje się blisko 80 kościołów, dlatego tez bardzo często miasto bywa określane mianem Portugalskiego Rzymu.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Bragi jest wzniesiona w drugiej połowie XI wieku monumentalna Katedra Se. Świątynia ta powstała w miejscu starego zniszczonego kościoła. Rozbudowa katedry trwała przez kilka kolejnych stuleci dlatego jej sylwetka reprezentuje mieszankę wielu stylów architektonicznych. Pozostałe ważne zabytki miasta to m in. XVI wieczny kościół Miłosierdzia (Igreja da Misericórdia), zbudowana na cześć hrabiego Henryka Burgundzkiego i jego żony w XIV wieku Kaplica Królewska (Capela dos Reis), XVII wieczny Pałac Biskajczyków (Palácio dos Biscaínhos), założony w 1508 roku przed arcybiskupa Diogo de Sousa - Szpital św. Marka (Hospital de Sao Marcos), XIV wieczny Pałac Biskupi (Paco Episcopal), XVIII wieczna brama Arco da Porta Nova oraz znajdujące się na obrzeżach miasta słynne Sanktuarium Dobrego Jezusa z Góry.

Ciekawostki

  • Miejscowy stadion piłkarski (Estádio Municipal de Braga) wybudowany został na terenie wielkiego kamieniołomu o czym przypomina znajdująca się za jedną z bramek lita skała.

mail

Multimedia