Lizbona (Lisboa)

Portugalia     UNESCO
Kraj: Portugalia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Dystrynkt: Lizboński
Populacja: 564 657
Powierzchnia: 84 km²
GPS: N: 38°42'25.39", W: 9°8'7.76"
Lizbona
Lizbona - panorama

Lizbona to stolica i zarazem największe miasto w zachodniej Portugalii, położone pośród malowniczych wzgórz przy ujściu rzeki Tag do Oceanu Atlantyckiego. Jest to najbardziej na zachód wysunięta stolica w kontynentalnej Europy. Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od fenickiego zwrotu Alis Ubbo, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza "miła zatoka". Mogłoby to oznaczać, że jego założycielami są żyjący tu przeszło tysiąc lat p.n.e. temu Fenicjanie, choć według legendy pierwszy osiedlił się tu Ulissen. Obszar dzisiejszej Lizbony zamieszkany był co najmniej od czasów rzymskich. Wtedy to istniała tu osada, która włączona została do iberyjskiej prowincji Luzytania. Po upadku cesarstwa miasto dostało się we władanie Wizygotów, którzy to nazwali je Ulixippona. W VIII wieku Lizbona została zdobyta i zajęta przez Maurów. Za ich rządów dzięki wzmożonym kontaktom handlowym z północną Afryką miasto przeżywało swój pierwszy większy okres świetności. Pod panowaniem arabskim Lizbona pozostawała do do 1147 roku, kiedy to podbita została przez wojska ówczesnego króla Portugalii - Alfonsa I Zdobywcę (1109-1185). Niespełna wiek później, po ostatecznym wyparciu Maurów z tej części półwyspu Iberyjskiego Alfons III przeniósł tu z Coimbry stolicę Portugalii. Spowodowało to kolejny rozkwit miasta, które bardzo szybko zaczęło się bogacić i rozrastać. To właśnie z Lizbony (obecnie dzielnica portowa Belém) w drugiej połowie XV i na początku XVI wieku wielcy żeglarze rozpoczynali swoje wyprawy w erze wielkich odkryć geograficznych. Dzięki przywożonym na statkach skarbom kolejni królowie nie musieli martwić się o finanse, pozwalając sobie na rozliczne ekstrawagancje, takie jak wznoszenie kolejnych pełnych przepychu pałaców czy coraz bogatszych klasztorów. Okres świetności Lizbony zakończył się dokładnie 1 listopada 1755 roku, kiedy miasto nawiedzone zostało przez potężne trzęsienie ziemi. Choć trwało ono zaledwie kilka minut to zniszczona została większa część zabudowy miejskiej. Całości zniszczenia dopełniły liczne pożary oraz wody Tagu, które na skutek ruchów ziemi wystąpiły z brzegów i zalały nadbrzeżne dzielnice.

Zwiedzanie

Większość ówczesnej zabudowy miasta pochodzi z okresu po wielkim trzęsieniu ziemi. Najstarszą i najbardziej urokliwą dzielnicą Lizbony jest zbudowana na skale Alfama. W czasach panowania Maurów to właśnie tutaj znajdowało się centrum miasta. Do czasów obecnych zachowało się tu wiele budowli z panowania okresu arabskiego. Obecne centrum Lizbony skupia się wokół dzielnicy Baixa. Do najważniejszych zabytków Lizbony zaliczyć możemy m.in. górujący nad miastem XII wieczny zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge), romańską Katedrę św. Antoniego, nazywany często Narodowym Panteonem kościół Santa Engrácia, XVI wieczny Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos), monumentalny 52 metrowy Pomnik Odkrywców oraz będącą jednym z symboli miasta wybudowaną w latach 1515-1520 portową wieżę strażniczą Belém (Torre de Belém). Twierdza ta zaprojektowana została przez Fernando de Arruda i uchodzi dziś za jedyną w pełni zachowaną budowlę wzniesioną całkowicie w stylu manuelińskim.

Ciekawostki

  • W 1833 roku w Lizbonie w słynnej wieży Torre de Belem więziony był generał Józef Bem;
  • Największy piknik na świecie zorganizowany został w Lizbonie w parku Bela Vista 20 czerwca 2009 roku na który przyszły 22 232 osoby;
  • Najwyższym budynkiem Lizbony jest wybudowany w 2001 roku wieżowiec Torre de Monsanto, który ma 120 metrów wysokości;
  • Jedną z alternatywnych metod przemieszczania po Lizbonie jest Hippobus. Pojazd jest w stanie poruszać się zarówno po lądzie, jak i wodzie.

Zdjęcia [92]
Lizbona
Miasta xychu· 1871
Lizbona
Miasta xychu· 1702
Lizbona
Miasta xychu· 1717
Lizbona
Miasta xychu· 1677
Lizbona
Miasta xychu· 1628
Lizbona
Miasta xychu· 1631
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Odwiedzając Portugalię, bardzo często możemy natrafić na któryś z miejscowych licznych kolorowych festiwali. Praktycznie przez cały w każdy weekend w którymś z miast czy miasteczek organizowana jest jakaś festa. Pokazują one jak portugalczycy potrafią się wspaniale bawić.
Reklama
Polub nas