Legoland Billund

Dania
Kraj: Dania
Kontynent: Europa
Kategoria: Parki rozrywki
Region: Jutlandia Środkowa
Miejscowość: Billund
Strona Internetowa: www.legoland.dk
GPS: N: 55°44'1.43", E: 9°7'54.73"
Legoland Billund
Legoland Billund - panorama

Billund to niewielka miejscowość w Danii, położona w południowej części Jutlandii około 20 kilometrów w kierunku zachodnim od Vejle. Tym co przyciąga tu rzesze turystów z całej Europy jest usytuowany na północnych rubieżach miasteczka rozległy Park Park Rozrywki Legoland. Placówka ta otwarta została w 1968 roku i przez kolejne lata sukcesywnie była powiększana o coraz to nowe atrakcje oraz coraz większe budowle wykonane z klocków LEGO. Park Rozrywki Legoland to miejsce w którym na dzieci jak i dorosłych czeka niezapomniana przygoda. Tu wszystko zbudowane i wykonane jest z klocków LEGO. Goście podziwiać mogą miniatury znanych budowli nie tylko z Danii ale i z całego świata. Do ich zbudowania użyto w sumie przeszło 20 milionów klocków. Na zwiedzających czeka tu m in. Pałac Królewski z Kopenhagi (Amalienborg), Biały Dom czy Statua Wolności. Park podzielony jest na 9 stref tematycznych: DuploLand, ImaginationZone, LEGOREDO Town, Adventure Land, Miniland, Pirate Land, Lego City, Knights Kingdom oraz Viking Land. Na terenie parku znajduje się także rollercoaster, kino 4D oraz hotel. Każdego roku Legoland odwiedzany jest przez przeszło 1,5 miliona osób. Żeby obsłużyć tak wielki ruch w Billund wybudowano drugie co do wielkości lotnisko w Danii.

Legoland Billund - Plan

Klocki LEGO

Historia klocków LEGO sięga drugiej dekady XX wieku kiedy to ówczesny duński stolarz Ole Kirk Christiansen (1891-1958) w czasie wielkiego kryzysu gospodarczego próbował zarabiać na życie produkcją drewnianych zabawek. Wkrótce potem wpadł na pomysł wytwarzania powtarzalnych drewnianych modułów z których dzieci mogły budować dowolne konstrukcje. Pomysł okazał się na tyle atrakcyjny, że w 1932 roku Christiansen założył pierwszą większą fabrykę (wtedy jeszcze drewnianych) zabawek. Pierwsze wykonane ze sztucznego tworzywa klocki będące odpowiednikiem dzisiejszych zabawek powstały dopiero pod koniec lat 40 i bardzo szybko zdobyły dużą popularność. To właśnie one wywołały prawdziwą rewolucję w przemyśle zabawkarskim. Szacuje się, że w całej historii klocków LEGO bawiło się ponad 300 milionów dzieci. Nazwa klocków pochodzi duńskich słów LEg GOdt, co po przetłumaczeniu na polski oznacza baw się dobrze. Obecnie zabawki z Billund znane i cenione są przez dzieci w przeszło 130 krajach całego świata.

Godziny otwarcia
- od 2 kwietnia do 30 października w godz. 10:00-18:00 (w weekendy do 20:00)
Zdjęcia [20]
Legoland Billund
Parki rozrywki Bonek· 744
Legoland Billund
Parki rozrywki Bonek· 829
Legoland Billund
Parki rozrywki Bonek· 1114
Legoland Billund
Parki rozrywki Bonek· 740
Legoland Billund
Parki rozrywki Bonek· 874
Legoland Billund
Parki rozrywki Bonek· 842
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Kopenhadze urodził się wybitny i ceniony w świecie duński rzeźbiarz Bertel Thorvaldsen (1770-1844). Po ukończeniu kopenhaskiej Akademii Sztuk Pięknych wyjechał do Rzymu gdzie zyskał sławę jako jeden z czołowych przedstawicieli klasycyzmu. Przez jakiś czas przebywał on także w Warszawie. Wtedy to zaprojektował i wyrzeźbił słynny Pomnik Mikołaja Kopernika, który dziś podziwiać można na Krakowskim Przedmieściu.
Polub nas