Roskilde - panorama

Roskilde to miasto we wschodniej Danii, położone na południowym wybrzeżu fiordu Roskildefjord stanowiącego część Zelandii. Miasto liczy sobie przeszło 50 tysięcy mieszkańców i znajduje się około 30 km w kierunku zachodnim od Kopenhagi. Jego początki sięgają czasów, kiedy tereny te zamieszkiwane były jeszcze przez wikingów. Pod koniec X wieku ówczesny władca Zelandii - Herald Sinozęby po przyjęciu chrztu polecił wznieść w Roskilde pierwszą drewnianą świątynię. W XIV wieku miasto stało się obok Lund jednym z ważniejszych ośrodków miejskich Danii, a miejscowa katedra stała się ostatnim miejscem spoczynku duńskich monarchów. W tym czasie w Roskilde funkcjonowało także 14 innych kościołów, dwa opactwa oraz trzy klasztory. Kres świetności miasta nastał na okres reformacji, kiedy to splądrowany został pałac biskupi a większość miejscowych świątyń została zniszczona bądź rozebrana. Dodatkowo płytka zatoka powodowała, że większe statki handlowe musiały omijać port miejski i zawijać do konkurencyjnego portu w Kopenhadze. Ostatecznie w XV wieku ówczesny król Danii przeniósł siedzibę dworu do Kopenhagi, co przyczyniło się do całkowitej degradacji Roskilde do małego prowincjonalnego miasteczka. W XVIII wieku populacja obejmowała zaledwie półtora tysiąca mieszkańców.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Roskilde jest usytuowana w samym sercu miasta monumentalna gotycka katedra (Roskilde Domkirke). Jej budowa rozpoczęta została w XI wieku, kiedy to wzniesiony został tu drewniany kościół Trójcy Świętej. Jeszcze w tym samym wieku zastąpiono go kamienna konstrukcją, która była sukcesywnie rozbudowywana i powiększana przez kilka kolejnych stuleci. Był to pierwszy gotycki kościół w Skandynawii, który stał się inspiracją dla gotyckiego budownictwa sakralnego w całej Europie północnej. Ostatnia większa przebudowa świątyni miała miejsce w pierwszej połowie XVII wieku, kiedy to dodane zostały charakterystyczne iglice wieńczące katedralne. We wnętrzu katedry znajdują się liczne grobowce oraz kaplice w których spoczywa 39 duńskich władców. Pochowano tu wszystkich królów i królowych Danii od czasów Chrystiana III Oldenburga (z wyjątkiem królowej Karoliny Matyldy angielskiej oraz żony króla Chrystiana VII). W 1995 roku katedra w Roskilde została wpisana na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedzając Roskilde warto także zobaczyć XVIII wieczny dawny Pałac Królewski (obecnie siedziba muzeum), XVII wieczny Klasztor (Roskilde Kloster), pozostałości romańskiego kościoła św. Wawrzyńca, Muzeum Łodzi Wikingów (Vikingeskibsmuseet), kościół św. Jerzego oraz zabytkowy budynek starego ratusza.

Roskilde Festival

Począwszy od 1971 roku każdego lata na przełomie czerwca i lipca w Roskilde organizowany jest słynny Roskilde Festival, na który przybywają wykonawcy i miłośnicy muzyki rockowej z całego świata. Jest to kilkudniowa impreza plenerowa w czasie której oprócz koncertów obejrzeć występy grup parateatralnych czy kabareciarzy.

mail

Multimedia