Opactwo Benedyktynów w Melku (Stift Melk)

Austria
Kraj: Austria
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Kraj związkowy: Dolna Austria
Miejscowość: Melk
Strona Internetowa: www.stiftmelk.at
GPS: N: 48°13'42.20", E: 15°19'52.50"
Opactwo Benedyktynów w Melku
Opactwo Benedyktynów w Melku - panorama

Melk to niezwykle malownicze miasto w Dolnej Austrii, położone nad Dunajem. Tym co przyciąga tu wielu turystów jest usytuowane na malowniczym wzgórzu jedno z największych i najwspanialszych austriackich opactw. Klasztor ten założony został w XI wieku przez margrabiego Marchii Austriackiej - Leopolda II (1050-1095), dla sprowadzonych do Melk ojców Benedyktynów. Świątynia ta wybudowana została w miejscu dawnej twierdzy obronnej. W pierwszej połowie XVIII wieku z inicjatywy opata Bertholda Dietmayra klasztor wraz z kościołem zostały przebudowane w stylu barokowym. Powstał wtedy jeden z największych i najpiękniejszych barokowych zespołów sakralnych w całej Europie. Za projekt odpowiedzialny był wybitny austriacki architekt Jacob Prandtauer (1660-1726). Opactwo szczyci się także imponująca biblioteką w której w 12 salach zgromadzono przeszło 100 tysięcy różnego rodzaju woluminów i starych rękopisów. Najstarsze z nich datowane są na IX stulecie. W skład całego kompleksu klasztornego wchodzą m in. monumentalny bogato zdobiony kościół św. Piotra i Pawła, XII wieczna biblioteka, cesarskie komnaty, muzeum sztuki i dziejów klasztoru, kościół zabudowania gospodarcze oraz ogrody. Na uwagę zasługuje także 200 metrowy korytarz cesarski w którym wiszą portrety wszystkich władców Austrii.

Opactwo Benedyktynów w Melku - Plan

Ciekawostki

  • Klasztor w Melku stanowił inspiracje dla włoskiego pisarza Umberta Eco do napisania jednej z jego najsłynniejszych książek pt. Imię róży. Sąd też pochodził główny bohater i narrator powieści Adso.

Zdjęcia [33]
Opactwo Benedyktynów w Melku
Obiekty sakralne Jarko· 2435
Opactwo Benedyktynów w Melku
Obiekty sakralne Jarko· 2345
Opactwo Benedyktynów w Melku
Obiekty sakralne Jarko· 2473
Opactwo Benedyktynów w Melku
Obiekty sakralne Jarko· 2119
Opactwo Benedyktynów w Melku
Obiekty sakralne Jarko· 2448
Opactwo Benedyktynów w Melku
Obiekty sakralne Jarko· 2263
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Salzburg uznawany jest za nieoficjalną piwną stolicę Austrii. Wyznacznikiem doskonałej jakości miejscowych piw jest woda, która pchodzi ze źródeł Untersberg. W mieście znajduje się założony w 1492 roku Browar Stiegl, którego piwa spotkać można praktycznie na każdym kroku.
Reklama
Polub nas