Salzburg

Austria     UNESCO
Kraj: Austria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Salzburg
Populacja: 147 685
Powierzchnia: 65 km²
GPS: N: 47°48'1.80", E: 13°2'39.88"
Salzburg
Salzburg - panorama

Salzburg to zabytkowe miasto w północno-zachodniej Austrii, położone nad rzeką Salzach w otoczeniu czterech malowniczych wzgórz. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu celtycka osada. W późniejszym czasie tereny te zostały zajęte przez Rzymian, którzy utworzyli tu jedno ze swoich miast zwane Municipium Claudium Iuvavum. Po upadku Cesarstwa, pod koniec VII wieku przybyły w te rejony z Bawarii św. Rupert założył tu jeden z pierwszych niemieckojęzycznych klasztorów. Został on także pierwszym biskupem Salzburga i dziś uważany jest za założyciela miasta. To właśnie on nadał miastu jego obecną nazwę Salzburg, która oznacza "Zamek Solny". Swój złoty okres Salzburg przeżywał w czasie średniowiecza, kiedy to stał się siedzibą biskupstwa. Wtedy też miasto wzbogaciło się dzięki handlowi solą. Pod koniec XIV wieku Salzburg uzyskał niezależność od Bawarii i stał się siedzibą Arcybiskupstwa Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Władcy Salzburga, zainspirowani przez Włochów, wznieśli u stóp Alp, "niemiecki Rzym", będącą kwintesencją barokowego miasta fontann, kopuł kościelnych oraz wież. Kolorowo tynkowane domy oraz niezliczone place, kościoły i fontanny nadają Salzburgowi włoską atmosferę. W mieście dominuje barok. Niemal wszystkie dawne romańskie czy gotyckie budowle na przełomie XVII i XVIII wieku zostały przebudowane zgodnie z ówczesnym dominującym nurtem architektury. Podczas Kongresu Wiedeńskiego w 1815 roku Salzburg został ostatecznie zwrócony Austrii.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Salzburga jest górujący nad miastem monumentalny Zamek Hohensalzburg. Jest to jedna z największych średniowiecznych warowni na terenie środkowej części Europy jaka zachowała się w tak dobrym stanie. Forteca ta wznoszona i rozbudowywana była przez przeszło sześć kolejnych stuleci. Zwiedzając miasto warto także obejrzeć m.in. katedrę św. Ruperta (Salzburger Dom), klasztor św. Piotra, kościół franciszkanów, klasztor Benedyktynek Nonnberg, kościół św. Sebastiana oraz znajdujące się poza centrum miasta pałace Hellbrunn i Mirabell. W 1996 roku zabytkowe stare miasto w Salzburgu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • W 1756 roku w Salzburgu urodził się słynny austriacki kompozytor Wolfgang Amadeusz Mozart. Obecnie w domu rodzinnym artysty mieści się muzeum, w którym obejrzeć można m.in. dziecięce skrzypki Wolfganga, jego skrzypce koncertowe, klawikord, fortepian młoteczkowy oraz liczne portrety i listy rodzinne.

Zdjęcia [98]
Salzburg
Miasta Greg· 213
Salzburg
Miasta Greg· 190
Salzburg
Miasta Greg· 199
Salzburg
Miasta Greg· 194
Salzburg
Miasta Greg· 195
Salzburg
Miasta Greg· 191
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Wiedeńskim Kunsthistorisches Museum (Muzeum Historii Sztuki) znajduje się największy znany na świecie wrób stworzony z jednego kawałka szmaragdu (odmiana berylu - minerału należącego do grupy krzemianów). Jest nią ciemnozielona rzeźbiona waza o wysokości 10 cm i masie 2681 karatów.
Reklama
Polub nas