Linz

Austria
Kraj: Austria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Górna Austria
Populacja: 188 968
Powierzchnia: 96 km²
Strona Internetowa: www.linz.at
GPS: N: 48°18'18.20", E: 14°17'17.61"
Linz
Linz - panorama

Linz to miasto w północno-wschodniej Austrii, położone nad Dunajem. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to w czasie wojen markomańskich (166-182 .n.e.) Rzymianie założyli nad brzegiem rzeki jeden ze swoich obozów warownych zwany Lenthia. Niemiecka nazwa miasta Linze pojawia się dopiero w dokumentach pochodzących z końca VIII wieku. Wtedy to pojawili się tu książęta bawarscy, którzy przekształcili niewielką osadę w ważny ośrodek handlowy regionu. Na początku XIII wieku miasto stało się własnością członków austriackiej dynastii Babenbergów. W 1490 roku ówczesny król Niemiec i Cesarz Rzymski - Fryderyk III Habsburg (1415-1493) podniósł w Linz do rangi stolicy północnej Austrii. Wtedy też przeprowadzona została gruntowna przebudowa miejscowego zamku, który cesarz wybrał sobie na swoją rezydencję. Po śmierci Fryderyka miasto utraciło swoją pozycję na rzecz Wiednia i Pragi. W 1684 roku w Linzu powołana została Liga Święta - związek państw katolickich organizowany przez papieży w Europie przeciw niektórym państwom katolickim (np. Francji), muzułmańskiej Turcji oraz krajom protestanckim. W XVII wieku Linz zostało zdobyte przez wojska Napoleońskie. W Linzu swoje dzieciństwo spędził także przyszły przywódca Narodowo-Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP) oraz wódz i kanclerz Rzeszy - Adolf Hitler (1889-1945). Zawsze uważał on je za swoje rodzinne miasto i pragnął utworzyć tu centrum kulturalne Trzeciej Rzeszy. Obecnie Linz to trzeci co do wielkości (po Wiedniu i Graz) ośrodek Austrii, który pełni rolę stolicy regionu Górna Austria.

Zwiedzanie

Jednym z najważniejszych zabytków Linzu jest monumentalna Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (Mariä-Empfängnis-Dom) zwana także Nową Katedrą (Neuer Dom). Świątynia ta wzniesiona została na przełomie XIX i XX wieku dla uczczenia ustanowionego 8 grudnia 1854 dogmatu o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny. We wnętrzu katedry znajduje się 20 tysięcy miejsc siedzących dla wiernych, co czyni z niej największym, choć nie najwyższym kościołem w Austrii. Pierwotnie planowano budowę wyższej wieży, ale plany te nie zostały zrealizowane, ponieważ w czasach Austro-Węgier żaden budynek nie mógł być większy niż Wieża Południowa Katedry św. Szczepana w Wiedniu. Katedra w Linzu ma 135 metrów i jest zaledwie 2 metry niższa niż ta w Wiedniu. Malownicze stare miasto Linzu zachowało w przeważającym stopniu barokowy charakter. Jego serce stanowi rozległy Hauptplatz pośrodku którego znajduje się wybudowana w 1723 roku barokowa kolumna morowa (Pestsäule). Jego pierzeje zdobią liczne okazałe barokowe domy mieszczańskie. Na południe od placu, przy zamkniętej dla ruchu Landstrasse, skupiają się wytworne miejskie sklepy. Pozostałe ważne zabytki i atrakcje Linzu to m.in. usytuowana przy Hauptplatz XVII wieczna barokowa Stara Katedra (Alter Dom), zamek (obecnie siedziba muzeum), budynek starego ratusza miejskiego (Altes Rathaus), Muzeum Sztuki Współczesnej Lentos, sala koncertowa Brucknerhaus (jedna z najpopularniejszych w Europie), usytuowane na północnym brzegu Dunaju futurystyczne muzeum Ars Electronica Center oraz pochodzący z VIII wieku kościół św. Marcina (Martinkirche) - jedna z najstarszych świątyń w Austrii. Ciekawą atrakcją miasta jest także wybudowana w 1898 roku kolejka na górę Pöstlingberg (539 metrów n.p.m.). Jej wagoniki pokonują dystans blisko 3 kilometrów i różnicę wysokości 255 metrów w niecałe 16 minut, co odnotowane zostało w Księdze Rekordów Guninessa. Na szczycie góry kolejka przejeżdża przez baśniową grotę (Linzer Grottenbahn) w której spotkać można smoka ziejącego ogniem, królewnę Śnieżkę czy krasnale.

Ciekawostki

  • W Linzu żył i pracował wybitny niemiecki matematyk i astronom Johannes Kepler (1571-1630). Jego imię nosi tutejszy uniwersytet;
  • Słynny austriacki kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych Wolfgang Amadeus Mozart podarował miastu jedną ze swoich najsłynniejszych i najbardziej cenionych symfonii - XXXVI, C-dur.

Zdjęcia [20]
Linz
Miasta Jarko· 1970
Linz
Miasta Jarko· 1949
Linz
Miasta Jarko· 1989
Linz
Miasta Jarko· 1990
Linz
Miasta Jarko· 1887
Linz
Miasta Jarko· 1942
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Fen to charakterystyczny ciepły i suchy alpejski wiatr. Wieje przeważnie wiosną i latem z gór w doliny i przynosi słoneczną pogodę oraz bezchmurne niebieskie niebo. Jednak, jak twierdzą miejscowi niekorzystnie wpływa na samopoczucie. W Tatrach wiatr ten nazywany jest halny.
Reklama
Polub nas