Graz

Austria     UNESCO
Kraj: Austria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Styria
Populacja: 257 328
Powierzchnia: 127 km²
Strona Internetowa: www.graztourismus.at
GPS: N: 47°4'0.00", E: 15°25'60.00"
Graz
Graz - panorama

Graz to zabytkowe miasto w południowo-wschodniej Austrii, położone nad rzeką Murą, u podnóża Alp Styryjskich. Jest to drugie co do wielkości (po Wiedniu) miasto w Austrii, które zamieszkiwane jest przez przeszło 250 tysięcy osób. Nazwa miasta pochodzi od słoweńskiego słowa Gradec, które po przetłumaczeniu oznacza gród lub mały zamek. Związane jest to z tym, że Graz założony został w miejscu dawnej słowiańskiej osady. Najstarsze pisemne wzmianki o mieście pochodzą z drugiej połowy XI wieku. Wtedy to stanowiło ono siedzibę władców Styrii. W 1281 roku ówczesny król niemiecki - Rudolf I Habsburg (1218-1291) nadał Graz prawa miejskie, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. Wtedy też na okolicznym wzgórzu (Schlossberg) rozpoczęto rozbudowę miejscowej twierdzy. W przyszłości miała ona chronić miasto przez atakami tureckimi. W średniowieczu Graz stanowił jedno z ważniejszych centrów politycznych Europy. To właśnie tutaj znajdowała się siedziba członków styryjskiej gałęzi dynastii Habsburgów, a potem samego cesarza Fryderyka III. Po czasach tych w mieście pozostało wiele miejsc na których umieszczone jest słynne motto AEIOU: Austria Est Imperare Orbi Universo (Austria rządzi światem). Pod koniec XVI wieku w mieście założony został pierwszy uniwersytet. W 1809 roku twierdzę w Grazie bez powodzenia próbowały zdobyć wojska napoleońskie.

Zwiedzanie

Obecnie Graz to jedno z najładniejszych miast Austrii. Zachowało się wiele ciekawych zabytkowych budowli. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy m in. XV wieczną gotycką katedrę św. Idziego (Domkirche), XIX wieczny ratusz, znajdujące się w sąsiedztwie katedry barokowe Mauzoleum Ferdynanda II, XVII wieczny Arsenał, kościół pielgrzymkowy Mariatrost, renesansowy Landhaus (siedziba parlamentu styryjskiego) oraz pozostałości górującego nad miastem Zamku Schlossberg ze słynną wieżą zegarową Uhrturm. Budowla ta stanowi obecnie jeden z symboli miasta, jej charakterystycznym elementem są wskazówki. Zamontowane są one odwrotnie niż jest to robione w normalnych zegarach. Większa wskazuje godziny, a mniejsza (którą dodano wiele lat później) minuty. Na górę zamkową można dostać się znajdująca się wewnątrz góry szklaną windą lub kursująca co 15 min kolejką zębatą Schlossbergbahn. W 2000 roku zabytkowe stare miasto Grazu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcia [70]
Graz
Miasta carston· 1942
Graz
Miasta carston· 1794
Graz
Miasta carston· 1541
Graz
Miasta carston· 1688
Graz
Miasta carston· 1604
Graz
Miasta carston· 2898
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Wiedeńskim Kunsthistorisches Museum (Muzeum Historii Sztuki) znajduje się największy znany na świecie wrób stworzony z jednego kawałka szmaragdu (odmiana berylu - minerału należącego do grupy krzemianów). Jest nią ciemnozielona rzeźbiona waza o wysokości 10 cm i masie 2681 karatów.
Reklama
Polub nas