Tarent (Taranto)

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Apulia
Populacja: 192 812
GPS: N: 40°28'24.24", E: 17°14'4.33"
Tarent
Tarent - panorama
Tarent (Taranto) to miasto w południowych Włoszech, położone nad brzegiem Zatoki Tarenckiej (Morze Jońskie). Założone zostało w 706 roku p.n.e. przez Spartan i było ich jedyną kolonią. W czasie Wielkiej Grecji Tarent był ważnym ośrodkiem handlowym i wolnym miastem. Pierwotnie ustrojem politycznym miasta była monarchia, wzorowana prawdopodobnie na spartańskiej. W roku 466 p.n.e. Tarent walczył z przybyłymi z Ilirii Japygami. Ponoć zginęło wówczas tak wielu arystokratów, że ustrój monarchiczny zastąpiony został demokracją. W tym czasie silne wpływy w Tarencie mieli także Pitagorejczycy. W III wieku p.n.e. miasto zostało najechane i podbite przez Rzymian. W czasie II wojny punickiej mieszkańcy Tarentu opowiedzieli się po stronie Hannibala (dowódcy wojsk antycznej Kartaginy). W roku 209 p.n.e. Brucjowie zdobyli miasto, jego mieszkańcy zostali sprzedani w niewolę. W VII wieku n.e. biskupem Tarentu został irlandzki zakonnik oraz biskup Rachau Święty Katald. Jego relikwie odnaleziono w 1094 roku co zapoczątkowało rozszerzenie się jego kultu. W latach 1063-1088 Tarent był siedzibą hrabstwa, a następnie w latach 1088-1465 - księstwa. Pierwszym księciem był Boemund I z normańskiego rodu Hauteville. Obecnie Tarent to ważny włoski port handlowy i wojenny na Morzu Śródziemnym, oraz ośrodek przemysłu stalowego, chemicznego i spożywczego. W mieście znajdują się także stocznie wojenne.

Zwiedzanie
Jednym z najciekawszych zabytków Tarentu jest imponująca romańsko-rokokowa katedra św. Katalda (Cattedrale di San Cataldo). Jej budowa rozpoczęta została w drugiej połowie X wieku przez Bizantyjczyków. Swój obecny wygląd (m.in. barokową fasadę) świątynia uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w XVIII stuleciu. Wewnątrz katedry uwagę przyciąga przepiękna barokowa kaplica św. Katalda (Cappellone di San Cataldo) w której przechowywane są relikwie św. Katalda. Pozostałe ważne zabytki Tarentu to m.in. XIV wieczny kościół San Domenico Maggiore, wybudowana w 1967 roku Concattedrale Gran Madre di Dio, pochodzący z przełomy XV i XVI wieku zamek aragoński oraz pozostałości starożytnych murów obronnych, świątyń, amfiteatru i term.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Włosi od dawien dawna odnoszą się krytycznie do władz swojego państwa. Popularne powiedzenie fatta la legge, trovato l'inganno (każdy przepis można obejść) stało się wręcz narodowym mottem.
Reklama
Polub nas