Trani

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Apulia
Populacja: 53 650
GPS: N: 41°16'31.88", E: 16°25'3.28"
Trani
Trani - panorama

Trani to miasto w południowo-wschodnich Włoszech, położone nad brzegiem Morza Adriatyckiego, tuż pod ostrogą "włoskiego buta", około 40 km wzdłuż wybrzeża od Bari. Jego początki sięgają czasów prehistorycznych, kiedy to założona została tu pierwsza osada. Z tamtych czasów nie zachowały się jednak żadne zapiski. Z mapy zwanej Tabula Peutingeriana ukazującej wojenne połączenia drogowe imperium rzymskiego wiadomo, że w czasach rzymskich w miejscu obecnego miasta znajdowała się osada zwana Turenum. W 1155 roku do Trani przybyli Żydzi i zamieszkali w dzielnicy Giudecca. Specjalizowali się oni głównie w barwieniu tkanin i wełny, krawiectwie, oraz w prawie morskim. To właśnie oni w 1063 roku zredagowali słynne Statuty Morskie (obowiązujące nadal na całym świecie). W okresie średniowieczna Trani było jednym z najważniejszych portów w Apulii. W tym czasie miejscowy port był znacznie bardziej wciśnięty w miasto i z ulicy prowadzącej do kościoła Wszystkich Świętych dochodziło się do zapory miejskiej, wciąż znanej jako La Galera, wykorzystywanej przez żeglarzy jako miejsce stacjonowania galer. To właśnie z Trani wyruszały krucjaty, a kościół i szpital miał tu zakon templariuszy. Miasto utrzymało silną pozycję aż do końca XVIII wieku, dzieląc losy całego południa pozostającego pod wpływami francuskimi i hiszpańskimi. W 1799 roku w czasie wojny toczonej pomiędzy Francją a królem Obojga Sycylii Ferdynandem Trani zostało dotkliwie zniszczone. Wtedy też utraciło swój status na rzec pobliskiego Bari i nigdy już nie odzyskało dawnego znaczenia. Obecnie miejscowy port wykorzystywany jest głownie przez rybaków, a samo miasto ma charakter raczej prowincjonalny.

Trani - Plan

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Trani jest okazała romańska katedra św. Mikołaja Pielgrzyma (Cattedrale di San Nicola Pellegrino). W swoim obecnym kształcie świątynia wzniesiona została w XI wieku. Dwa stulecia później do katedry dobudowana została blisko 60 metrowa dzwonnica. Wykonana z lokalnego wapienia kremowo-biała fasada budowli idealnie harmonizuje z turkusową wodą i lazurowym niebem. Wedle miejscowej legendy patron katedry, św Mikołaj Pielgrzym przybył do Apulii z nabożnym śpiewem na ustach - tak głośnym, że za zakłócanie spokoju wyrzucano go z kolejnych miast. Ówczesny arcybiskup Trani dostrzegł w nim jednak świętość. Kiedy po kilku dniach pobytu w Trani Nicola zmarł, szybko go kanonizowano i rozpoczęto budowę świątyni, a raczej rozbudowę istniejącego kościoła Santa Maria. Na przeciw katedry, na malowniczym skalistym wybrzeżu znajduje się masywny zamek (Castello Svevo). Twierdza wzniesiona została 1233 roku na polecenie cesarza Fryderyka II. Jej głównym zadaniem miała być ochrona miasta przed atakami ze strony morza. W czasach panowania Andegawenów zamek został gruntownie przebudowany, a w XIX stuleciu w jego murach urządzone zostało więzienie. Obecnie w gruntownie odrestaurowanej budowli funkcjonuje muzeum. Pozostałe ważne zabytki Trani to m.in. zbudowany przez templariuszy w XII wieku kościół Wszystkich Świętych (Chiesa di Ognisanti), wybudowana w XVI stuleciu Synagoga Scolanova, XI wieczny romański kościół św. Franciszka (Chiesa di San Francesco) oraz wzniesiony w 1761 roku przez rodzinę Antonacci pałac (Palazzo Antonacci Telesio).

Zdjęcia [5]
Trani
Miasta Zorda· 1115
Trani
Miasta Zorda· 1111
Trani
Miasta Zorda· 1110
Trani
Miasta Zorda· 1155
Trani
Miasta Zorda· 1164
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Język włoski to nie tylko słowa, ale także i kilkaset gestów. Żywa gestykulacja stanowi potężne narzędzie w zakresie porozumiewania się między ludźmi. We Włoszech język ciała jest tak samo ważny jak komunikacja werbalna. Stanowi on niezastąpioną pomoc w przekazywaniu podczas rozmowy emocji. Odwiedzając półwysep Apeniński nie należy więc ekspresyjnej gestykulacji czy mimiki twarzy miejscowej ludności traktować jako zwykłego wymachiwania rękami czy grymaszenia. Przykładem najczęściej spotykanego gestu jest zetknięcie kciuka z palcem wskazującym, oznaczające pełne zadowolenie.
Polub nas