Corigliano Calabro

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Kalabria
Populacja: 40 386
GPS: N: 39°35'46.00", E: 16°31'7.00"
Corigliano Calabro
Corigliano Calabro - panorama

Corigliano Calabro to miasto w południowych Włoszech, położone na malowniczym wzgórzu w pobliżu ujścia rzeki Corigliano do Zatoki Tarenckiej (Morze Jońskie). Jego początki sięgają drugiej połowy X wieku, kiedy to książę Roberto il Guiscardo polecił wznieść tu zamek przy którym powstała niewielka osada, która z czasem rozrosła się w znaczący ośrodek miejski. W 1538 roku mieszkańcom Corigliano skutecznie udało się odeprzeć atak pływających wtedy po wodach Morza Śródziemnego i atakujących okoliczne miasta Saracenów.

Zwiedzanie

Jednym z najważniejszych zabytków w Corigliano Calabro jest usytuowany w samym sercu miasta okazały Pałac Książęcy (Castello Ducale). Jego początki sięgają drugiej połowy XI stulecia kiedy to wzniesiona została tu pierwsza warownia. W XIV wieku została ona przekształcona w okazałą rezydencję mieszkalną. Swój obecny kształt pałac uzyskał w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w XIV wieku. Pozostałe ważne zabytki Corigliano to m.in. XV wieczny kościół del Carmine Santissima Annunziata, kościół św Antoniego (Chiesa di Sant'Antonio), XVI wieczny kościół św. Franciszka z Paola (Chiesa di San Francesco di Paola), częściowo zachowana brama miejska, XV wieczna kolegiata św Piotra (Chiesa collegiata di San Pietro) oraz znajdujący się na obrzeżach miasta rozległy XVI wieczny zamek San Mauro (Castello di San Mauro).

Ciekawostki

  • Corigliano zamieszkuje znacząca mniejszość ludności albańskiej.

Czy wiesz że?
Latem, zaraz po II wojnie światowej, 27 września w 1945 roku odbyła się premiera włoskiego dramatu wojennego "Rzym, miasto otwarte" ("Roma, città aperta") w reżyserii Roberta Rosselliniego. Film otrzymał nominację do Oscara i jest uważany za otwierający okres neorealizmu we włoskim kinie.
Polub nas