Babie Doły to najbardziej na północ wysunięta dzielnica Gdyni. Podczas II wojny światowej Niemcy utworzyli tu jedną ze swoich baz wojskowych i wybudowali torpedownie. Obiekt usytuowany został w morzu na zatopionych kasetonach, około 300 metrów od brzegu. Swoją działalność torpedownia rozpoczęła w 1942 roku i funkcjonowała praktycznie do końca II wojny światowej, kiedy Niemcy ewakuowali się z bazy. Obiekt stanowił część większego kompleksu w którym produkowano i testowano torpedy w jakie wyposażano niemieckie siły morskie i powietrzne. Obok hali montażowej i pomieszczeń techniczno-inżynierskich znajdowała się tu także wieża obserwacyjna. Luftwaffe przeprowadzało tu m.in. próby odpalania torped bezpośrednio z samolotów. W owym czasie torpedownia połączona była z lądem drewnianym pomostem, którym biegły tory kolejki wąskotorowej służącej do transportowania testowanych torped. Po wojnie pomost wraz z torami został wysadzony w powietrze co miało utrudnić dostęp do obiektu. Większość urządzeń torpedowni przejęli żołnierze Armii Czerwonej i wywieźli je do ZSRR. Przez jakiś czas pomost i zabudowania portu były wykorzystywane przez wojskowych płetwonurków jako akwen do ćwiczeń. Później z obiektu korzystali także amatorzy jachtingu. Nieremontowana i niewykorzystywana torpedownia ostatecznie popadała w ruinę a basen portu uległ zamuleniu. Pod koniec XX wieku wyburzono także resztki mola. W tym czasie pojawiły się liczne pomysły co do zagospodarowania niszczejącego obiektu. Planowano tu m.in. utworzyć Muzeum Flory i Fauny czy luksusowy hotel. Niestety plany nigdy nie zostały zrealizowane a torpedownia pozostaje po dziś dzień w stanie ruiny. Obecnie miejsce to jest często wykorzystywane przez fotografów jako plener zdjęciowy. Torpedownię upodobało sobie także ptactwo, które tu gniazduje.
Ciekawostki
- Torpedownia często wykorzystywana jest jako plan filmowy, kręcono tu sceny do takich produkcji jak m.in. Czterej pancerni i pies czy Superwizja;
- W wyniku srogich zim z przełomu lat 70. i 80. ubiegłego wieku zawaliła się frontowa ściana torpedowni, poważnie nadwerężając całą konstrukcję.