Lądek-Zdrój - panorama

Lądek-Zdrój to miasto i zarazem popularne uzdrowisko w południowo-zachodniej Polsce, położone w Sudetach Wschodnich, w dolinie rzeki Białej Lądeckiej (prawy dopływ Nysy Kłodzkiej). Prawa miejskie a co za tym idzie liczne przywileje oraz ulgi Lądek uzyskał już w 1282 roku. Jako uzdrowisko miasto znane było już pod koniec XV wieku. W 1453 roku Lądek wraz z całym hrabstwem kłodzkim przeszło w ręce księcia Jerzego z Podiebradów. Pod koniec XV stulecia dokonano pierwszej analizy chemicznej miejscowych wód, które uznano za lecznicze. W miejscu ich ujęcia wybudowano pierwszy zakład przyrodoleczniczy z basenem, który nazwano "Zdrojem Świętego Jerzego" (Georgenbad). Od tego czasu rozpoczęła się kariera Lądka jako popularnego uzdrowiska do którego zaczęli się zjeżdżać kuracjusze z reginu. W 1678 roku w miasteczku rozpoczęto budowę tzw. Nowego Zakładu, który był wzorowany na łaźniach tureckich. Na przestrzeni lat był on kilkukrotnie przebudowywany i modernizowany. Dziś nosi nazwę Wojciech i jest jednym z najokazalszych obiektów balneologicznych w miasteczku. W pierwszej połowie XIX wieku w miasteczku wybudowano pijalnię i inhalatorium. Po II wojnie światowej Lądek znalazł się w granicach Polski i zasiedlony został przez polską ludność. Początkowo mieszkali oni razem z ludnością miejscową jednak już w 1946 roku przeprowadzono akcję przymusowego wysiedlenia niemieckich mieszkańców miasta.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w Lądku zachował się średniowieczny układ urbanistyczny miasta. Jego serce stanowi malowniczy rynek w którego centrum wznosi się neorenesansowy gmach ratusza miejskiego. W swoim obecnym kształcie powstał on w 1872 roku w wyniku przebudowy starego ratusza, który na początku XIX wieku został zniszczony przez pożar. Rynek z każdej strony otaczają zabytkowe renesansowe i barokowe kamienice. Ponadto w jego obrębie znajduje się także kamienny pręgierz (przeniesiony w to miejsce po 1964 roku ze wsi Skrzynka) oraz wzniesiona w latach 1739-1741 barokowa kolumna Trójcy Świętej. W Lądku zachowało się także kilka zabytkowych kościołów. Najważniejsze z nich to m.in. wzniesiony w drugiej połowie XVII wieku barokowy kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, kaplica zdrojowa Najświętszej Maryi Panny, ewangelicki kościół pw. Salwatora (Zbawiciela) czy usytuowany we wschodniej części cmentarza komunalnego barokowy kościół św. Rocha. Dużą atrakcją jest także >Park Zdrojowy im. Jana Pawła II którego ozdobą jest okazały neobarokowy zakład przyrodoleczniczy "Wojciech".

Uzdrowisko

Ukształtowanie terenu oraz porośnięte zielenią stoki gór powodują, że łagodny klimat Lądka zaliczyć można do tzw. strefy klimatycznej "górskiej dolnej", najwyżej ocenianej pod względem wartości klimatoterapeutycznych. Ma on działanie tonizujące na układ nerwowy, a także umożliwia wyciszenie i relaks. Miasteczko słynie także ze swoich wód fluorkowych, siarczkowych, radoczynnych i termalnych. W Lądku-Zdroju zlokalizowanych jest sześć naturalnych źródeł wód leczniczych oraz jeden głęboki odwiert wody termalnej. Miejscowe sanatoria specjalizują się się w leczeniu takich schorzeń jak m.in. choroby reumatyczne, choroby ortopedyczne czy choroby neurologiczne.

Ciekawostki

  • W Lądku leczyły się takie osobistości m.in. Goethe, cesarzowa Katarzyna II, cesarz Aleksander I, czy John Quincy Adams – późniejszy prezydent USA.
mail