Spoleto

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Umbria
Populacja: 32 930
Strona Internetowa: www.comunespoleto.gov.it
GPS: N: 42°44'43.20", E: 12°44'18.35"
Spoleto
Spoleto - panorama

Spoleto to miasto w północnych Włoszech, położone na malowniczym wzniesieniu u podnóża Apeninów. Jego początki sięgają VI wieku p.n.e., kiedy to rejony obecnego miasta zasiedlone zostały przez plemię Umbrów, których w późniejszym czasie wyparli Etruskowie. Od początku swojego istnienia miasto odgrywało ważną rolę w regionie. W 241 roku p.n.e. Rzymianie założyli tu swoją kolonię i wtedy to nastąpił pierwszy rozkwit miasta. Z tego okresu zachowało się do czasów obecnych wiele zabytkowych budowli. W 572 roku n.e. miasto stało się stolicą założonego przez longobardzkiego księcia Faroalda I - Księstwa Spoleto, które w X wieku połączone zostało z Kapuą i Benevento. Pod koniec XII wieku wieku Spoleto dostało się pod panowanie papieży, a na przełomie XIII i XIV stulecia miasto prowadziło, z różnym skutkiem, szereg lokalnych wojen z sąsiednimi miastami: Perugią i Terni. Obecnie miasto znane jest przede wszystkim z odbywającego się co roku Festival dei Due Mondi, jednego z ważniejszych europejskich festiwali muzyki i sztuki.

Zwiedzanie

Najbardziej znanymi zabytkami Spoleto są wybudowany w okresie średniowieczna na dawnym rzymskim akwedukcie monumentalny most Ponte delle Torri oraz wzniesiona na polecenie papieża Innocentego III górująca nad miastem twierdza Rocca Albornoziana di Spoleto. Warto także zobaczyć wzniesioną w XII i przebudowaną XV-XVII wieku o bogato zdobionej fasadzie katedrę di Santa Maria Assunta. Wnętrza świątyni skrywają freski znanego florenckiego malarza Fra Lippa Lippiego oraz Madonnę z Dzieciątkiem Pinturicchia. Dzwonnicę katedry zbudowano z kamienia pochodzącego z tutejszego rzymskiego amfiteatru. Pozostałe ważne zabytki Spoleto to m.in. pochodzące z I wieku p.n.e. ruiny teatru oraz łuk triumfalny Druzusa i Germanika, wzniesiona w IV wieku Bazylika San Salvatore (najstarsza świątynia miasta), XII wieczny plac Palazzo Comunale, XVII wieczny barokowy Kościół S. Filippo oraz pozostałości rzymskich murów obronnych (Porta della Fuga).

Zdjęcia [9]
Spoleto
Miasta Meluzyna· 941
Spoleto
Miasta Meluzyna· 945
Spoleto
Miasta Meluzyna· 1045
Spoleto
Miasta Meluzyna· 948
Spoleto
Miasta Meluzyna· 1013
Spoleto
Miasta Meluzyna· 994
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1452 roku w niewielkim włoskim miasteczku Anchiano (niedaleko obecnego Vinci) przyszedł na świat wybitny włoski renesansowy malarz, filozof, pisarz i odkrywca Leonardo da Vinci.
Reklama
Polub nas