Ciutadella de Menorca to malownicze miasto portowe w Hiszpanii, położone na zachodnim wybrzeżu wyspy Minorki. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Kartagińczycy założyli tu jedną ze swoich kolonii zwaną Jamma. Jakiś czas później została ona (wraz z całą wyspą) podbita i zajęta przez Rzymian i przemianowana na Lammonę. W owym czasie był to jeden z trzech największych obok Magonis (Maó) i Sa Nitja ośrodków handlowych Minorki. Po upadku Cesarstwa Lammona dostała się w ręce Wandalów, a później przejęli ją Maurowie. W czasie ich rządów miasto nazywane było Medina Menurqa. Spod okupacji arabskiej wyspa wraz z całym archipelagiem Balearów wyzwolona została w 1287 roku przez wojska Alfonsa III Liberalnego (1265-1291). W 1558 podczas inwazji tureckiej miasto zostało prawie w całości zrównane z ziemią (w całości przetrwała jedynie katedra), a ludność wywieziona do Stambułu na targ niewolników. Bardzo szybko przystąpiono do jego odbudowy, jednak nigdy nie odzyskało ono już swojej dawnej świetności. Konsekwencją tego było późniejsze przeniesienie stolicy Minorki do znajdującego się po przeciwległej stronie wyspy Maó (Mahón).
Zwiedzanie
Obecnie Ciutadella de Menorca stanowi jeden z największych i najpopularniejszych ośrodków turystycznych Minorki. Do najstarszej części miasta prowadzą z portu strome i malownicze schody Baixada de Capllonc gdzie codziennie od czerwca do września organizowany jest targ rzemiosła. Tutaj też napotkać można najwięcej zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m.in. znajdująca się przy nadmorskiej promenadzie (Paseo Maritimo) XVII wieczna wieża obronna zwana Castillo de San Nicolás, XIV wieczna gotycka katedra Najświętszej Maryi Panny (dawny meczet), eklektyczny budynek ratusza miejskiego - Ajuntament, Pałac Torresaura, dany klasztor oo. Franciszkanów, Pałac Salort, pozostałości murów miejskich oraz znajdujący się na głównym placu miejskim (Plaça des Born) przeszło 20 metrowy kamienny obelisk upamiętniający agresję turecką na wyspę w 1558 roku.
Fiestas de Sant Joan
Każdego roku 23-24 czerwca w Ciutadella de Menorca organizowane jest święto z "tańcami koni" zwane Fiestas de Sant Joan (Fiesta św. Jana Chrzciciela). Głównymi bohaterami widowiska są konie czarnej rasy minorkańskiej wykonujące charakterystyczny skok i chód na tylnych kopytach zwany bor, oraz dosiadający je dostojni jeźdźcy caixers ubrani w biało-czarne stroje. Jak do tej pory nie udało się ustalić skąd wywodzi się to święto. Wiadomo jedynie, że jest kultywowane od czasów wczesnego średniowiecza. Fiesta zaczyna się w pierwszą niedzielę przed 24 czerwca zwaną dniem owcy, kiedy to przebrany w skórę owcy bohater ceremonii (przypominający patrona święta Jana Chrzciciela) przechadza się boso ulicami miasta z towarzyszącym mu korowodem konnym. Główna impreza rozpoczyna się zaś, 23 czerwca o godzinie 14:00 na głównym placu miejskim, kiedy to jeździec senior wygrywając melodię na flecie i małym bębnie daje znak do wykonania pierwszego pokazu.