Sassari

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Sardynia
Populacja: 130 656
GPS: N: 40°43'37.79", E: 8°33'30.49"
Sassari
Sassari - panorama

Sassari to miasto we Włoszech, położone w północno-zachodniej części Sardynii. Jest to drugie (po Cagliari) co do wielkości miasto wyspy, które zamieszkiwane jest przez blisko 130 tysięcy osób. Początki Sassari sięgają X wieku, kiedy to powstała tu osada w której schronienia szukała okoliczna ludność przed atakami Saracenów. Wkrótce potem dostała się ona pod panowanie Pizy, a po 1284 roku miasto znajdowało się pod panowaniem Genui. W połowie XV wieku w Sassari założone zostało arcybiskupstwo, a wiek później powstał uniwersytet. W 1718 roku miasto znalazło się w granicach Królestwa Sardynii, a 1861 roku stało się częścią zjednoczonych Włoch. Obecnie Sassari to miasto festynów, festiwali oraz imprez kulturalnych. Warto tu przyjechać na majowy festyn Cavalcata Sarda, podczas którego wszyscy mieszkańcy miasta paradują konno w odświętnych tradycyjnych strojach.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Sassari jest usytuowana w samym sercu miasta przy placu Piazza del Duomo okazała Katedra św. Mikołaja (Cattedrale di San Nicola). Jej początki sięgają XII wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza świątynia. Niespełna wiek później została ona przebudowana w stylu romańskim, a swój obecny gotycki kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce latach 1435-1518. Na przełomie XVII-XVIII wieku powstała obecna barokowa fasada katedry. Budowla poświęcona jest św. Mikołajowi z Miry, który według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku. Pozostałe ważne zabytki Sassari to m.in. założony w 1562 roku uniwersytet, XV wieczny kościół Santa Maria di Betlem, pozostałości średniowiecznego zamku (Castello di Sassari), reprezentujący styl katalońskiego gotyku Dom Króla Enzo, zbudowana na początku XVII wieku Fontanna Rosello, Pałac Książęcy (obecnie ratusz), XIII wieczny kościół św Donata oraz położone na obrzeżach miasta stanowisko archeologiczne Monte d'Accoddi.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1986 roku we włoskim Piemoncie założony został przez krytyka kulinarnego Carlo Petriniego ruch społeczny skupiający osoby zainteresowane ochroną tradycyjnej kuchni różnych regionów świata zwany Slow Food. Jego głównym założeniem miało być przeciwstawienie się kulturze szybkiego jedzenia potraw o niskiej zawartości odżywczej. Motto organizacji głosi: "Odkryjmy smak i aromat regionalnej kuchni i przeciwstawmy się skutkom wprowadzania barów szybkiej obsługi".
Polub nas