Bazylika Matki Bożej z Luján - panorama

Luján to miasto w zachodniej Argentynie, położone nad rzeką o takiej samej nazwie, około 68 km w kierunku zachodnim od Buenos Aires. Tym co przy ciąga tu wiernych z całego kraju jest usytuowana w samym sercu miasta okazała Bazylika Matki Bożej z Luján (Basilica Nuestra Señora de Luján). Jej historia rozpoczyna się w 1630 roki, kiedy to pochodzący z Portugalii osadnik sprowadził do Argentyny z sąsiedniej Brazylii niewielką rzeźbę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, by wybudować w miejscu swojego zamieszkania kaplicę ku czci Matki Bożej. Zgodnie z legendą, w czasie podróży do miejsca przeznaczenia woły ciągnące wóz z figurką zatrzymały się nad rzeką Luján i nie chciały dalej ruszyć. Wtedy to wraz z okolicznymi mieszkańcami uznał, że Maryja pragnie pozostać w tym miejscu. Wkrótce potem wybudowano tu kaplicę, która bardzo szybko stała się celem pielgrzymek wiernych z całego kraju. W latach 1889-1937 w miejscu kaplicy wzniesiono okazały neogotycki kościół, którego głównym projektantem był francuski architekt Ulderico Courtois. Jego fasada udekorowana została 6-metrowymi posągami apostołów i ewangelistów a nad głównym wejściem wybudowano witrażową rozetę z wizerunkiem Matki Bożej. Charakterystycznym elementem budowli są dwie wysokie, 106 metrowe wieże. Do świątyni prowadzą trzy wejścia obudowane portalami symbolizujące trzy kraje: Argentynę, Urugwaj i Paragwaj. We wnętrzu kościoła przechowywana jest cudowna figurka Matki Bożej z Luján. Ma ona około 60 cm wysokości i wykonana jest z terakoty. W celu lepszego zabezpieczenia w 1887 roku figurkę pokryto srebrną blachą. Zazwyczaj ubrana jest w bogato zdobioną białą suknię i niebieski płaszcz (kolor Argentyny). Każdego roku bazylikę odwiedza blisko sześć milionów pielgrzymów.

Ciekawostki

  • W podziemiach bazyliki znajdują się licznie kopie wizerunków Matki Bożej, czczonych na całym świecie. Pośród nich znajduje także obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.
  • W Luján znajduje się również siedziba kompleksu muzealnego Enrique Udaondo, obejmującego m.in. ekspozycję codziennego życia w czasach kolonialnych.
mail

Multimedia