Torres del Paine - panorama

Torres del Paine to masyw górski w południowym Chile, położony w Patagonii w regionie Magallanes, około 200 km na północny zachód od miasta Punta Arenas. Należy on do do niewielkiej grupy górskiej Cordillera del Paine. Składa się on z trzech charakterystycznych wież skalnych: południowej (2500 metrów n.p.m.), środkowej (2460 metórw n.p.m.) i północnej (2260 metrów n.p.m.). Jak do tej pory nie zostały jeszcze przeprowadzone dokładne pomiary wysokości szczytów, a podawane wysokości są oparte na oszacowaniach i często znacznie różnią się od siebie. W 1959 roku masyw Torres del Paine objęty został rezerwatem, który później przekształcono w Park Narodowy Torres del Paine (Parque Nacional Torres del Paine). W 1978 roku park wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • Nazwa Torres del Paine w wolnym tłumaczeniu oznacza "błękitne wieże" (słowo paine pochodzi z języka pierwotnych ludzi zamieszkujących Patagonię i oznacza kolor niebieski);
  • Na przełomie 2011 i 2012 w Parku Narodowym Torres del Paine miał miejsce rozległy pożar, który strawił przeszło 15 tysięcy hektarów, głównie pierwotnych lasów bukanowych oraz zarośli.
mail