Bogota - panorama

Bogota to miasto w centralnej części Kolumbii, położone w północnych Andach na wysokości 2640 metrów n.p.m. Zajmuje większą część obszaru równiny La Sabana i leży u podnóża szczytów Monserrate (3317 metrów n.p.m.) i Guadalupe (3100 metrów n.p.m.). Bogota jest największym miastem Kolumbii i pełni rolę stolicy kraju. Są tu siedziby międzynarodowych koncernów, korporacji i banków a samo miasto os wieków pełni rolę centrum przemysłowego, handlowego oraz naukowo-kulturalnego kraju. Tereny obecnego miasta zamieszkiwane były już w czasach prekolumbijskich. Swoje osady miały tu plemiona Indian Czibczów oraz Arawaków. W 1538 roku w miejscu jednej z nich hiszpański konkwistador Gonzalo Jiménez de Quesada założył miasto Santa Fé de Bacatá. W 1717 roku podniesiono jet do rangi stolicy wicekrólestwa Nowej Granady co oznaczało, że miasto stało się centrum hiszpańskiej władzy kolonialnej w Ameryce Południowej. W latach 1810-1811 miejscowa ludność zbuntowała się przeciwko Hiszpanom i ustanowiła własny rząd. Mimo to praktycznie do 1819 roku Bogota kontrolowana była przez hiszpańskich lojalistów. Wtedy to Simón Bolívar przejął rządy w mieści i uczynił je stolicą federacji Gran Colombia (Wielka Kolumbia), obejmującej terytoria obecnej Panamy, Kolumbii, Wenezueli i Ekwadoru. Po jej rozpadzie Bogota pozostała stolicą Nowej Granady. Ostatecznie w 1863 roku miasto stało się oficjalną stolicą Republiki Kolumbii. Obecnie Bogota jest największym miastem w kraju, które zamieszkuje przeszło 7,7 mionów ludzi.

Zwiedzanie

Serce najstarszej części Bogoty (dzielnica La Candelaria) stanowi niezwykle malowniczy Plac Bolívara (Plaza de Bolívar). Jego historia sięga czasów prekolumbijskich, kiedy miejsce to było częścią zrzeszonej w Konfederację ludności Muisca. Po przejęciu władzy przez Hiszpanów pierwszą budowlą jaka została tu wzniesiona była katedra. W kolejnych wiekach plac był świadkiem kluczowych momentów w historii Kolumbii, począwszy od walki o niepodległość aż po współczesne wydarzenia polityczne i artystyczne. W 1846 roku w jego centralnym punkcie ustawiono pomnik Simóna Bolívara. Obecnie plac wszystkich stron otaczają okazałe i imponujące budowle. Najważniejszą z nich jest monumentalna Katedra prymasowska (Catedral Primada). W swoim obecnym kształcie powstała ona na początku XIX stulecia. Jej głównym projektantem był hiszpański zakonnik i architekt Domingo de Petrés. Jest to trójnawowa późnobarokowo-klasycystyczna budowla z rzędami bocznych kaplic oraz dwiema bocznymi wieżami. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na niewielki barwny ołtarz główny, drewniane stalle oraz organy, które wykonał w 1890 znany hiszpański organmistrz Aquilino Amezua. Pozostałe ważne budynki jakie znajdują się przy placu to m.in. Pałac Sprawiedliwości, Kapitol Narodowy oraz neoklasycystyczny Pałac Liévano (obecnie siedziba burmistrza Bogoty).

Bogota - Katedra prymasowska

Wzgórze Cerro de Monserrate

Zwiedzając Bogotę warto wybrać się na wzgórze Cerro de Monserrate (3152 metry n.p.m.) gdzie znajduje się Sanktuarium MonserrateMuisca. Po przybyciu Hiszpanów na szczycie wybudowany klasztor, który stał się celem licznych pielgrzymek z całego kraju. Obecnie na wzgórze dostać się można kolejką linową lub na piechotę (niegdyś trasę tą pokonywali pokutnicy). Ze wzgórza rozpościera się przepiękny widok na okolicę oraz całe miasto. Oprócz sanktuarium na Cerro de Monserrate znajduje się także wiele restauracji, kawiarni i sklepików z pamiątkami. U stóp Monserrate znajduje się Quinta de Bolívar - słynna willa w której mieszkał przywódca walk o wyzwolenie Ameryki Południowej spod władzy Hiszpanów Simón Bolívar (1783-1830). Obecnie w jego murach mieści się muzeum.

Bogota - Wzgórze Cerro de Monserrate

Ciekawostki

  • W 2000 roku miasto zmieniono oficjalną nazwę z Santa Fé de Bogotá na Bogotá;
  • Z uwagi na znaczenie naukowo-kulturalne stolicy Kolumbii nazywano ją niejednokrotnie Atenami Ameryki Południowej;
  • Bogota jest trzecim pod względem wielkości (po São Paulo i Limie) miastem w Ameryce Południowej.

mail

Multimedia