Caracas to stolica i zarazem jedne z największych miast Wenezueli (obok Maracaibo), położone w północnej części kraju w malowniczej dolinie, około 10 km od wybrzeża Morza Karaibskiego. Założone zostało w 1567 roku przez hiszpańskiego odkrywcę i konkwistadora, Diego de Losadę (1511-1570). Początkowo nosiło nazwę Santiago de León de Caracas i przez blisko trzy stulecia pozostawało niewielkim ośrodkiem miejskim. Sytuacja zmieniła się dopiero w latach siedemdziesiątych XIX wieku, kiedy to z inicjatywy wenezuelskiego generała Antonio Guzmána Blanco (1829-1899) rozpoczęta została gruntowa modernizacja miasta. Wtedy to wzniesiono w Caracas wiele monumentalnych budynków w tym m.in. Kapitol i Panteon Narodowy. W 1810 roku w Domie Kapituły miejscowej katedry radni Caracas ogłosili niezależność od Hiszpanii, pozbawiając władzy gubernatora, co obecnie jest uznawane za początek niepodległości Wenezueli. Rozwój miasta przyśpieszony został także przez boom naftowy i pieniądze pochodzące z eksportu ropy naftowej. Wiek później w imię postępu wyburzono część zabytkowej zabudowy kolonialnej zastępując ją szklanymi centrami handlowymi oraz wieżowcami. Nierównomierny rozwój różnych części miasta zaowocował także powstaniem wielu barrios (slumsów), które zamieszkują biedni ludzie zwabieni tu złudnymi marzeniami o bogactwie. Obecnie Caracas to główny ośrodek życia politycznego, kulturalnego i naukowego Wenezueli, który zamieszkuje przeszło dwa miliony ludzi. Miasto położone jest na wysokości około 900 metrów n.p.m. i charakteryzuje się stosunkowo suchym i słonecznym klimatem.
Zwiedzanie
Najstarsza część Caracas znajduje się w zachodniej części miasta i zbudowana została na planie szachownicy. Jej serce stanowi Plac Bolivara, który nazwany został na cześć przywódcy walk o wyzwolenie Ameryki Południowej spod władzy Hiszpanów Simóna Bolívara (1783-1830). W jego centralnym punkcie znajduje się jego konny pomnik, którego uroczyste odsłonięcie miało miejsce w 1874 roku. Wschodnią pierzeję placu zdobi fasa okazałej Katedry św. Anny (La Catedral Metropolitana de Santa Ana). Jej budowa rozpoczęta została w 1666 roku w miejscu starszego kościoła, zniszczonego przez trzęsienie ziemi. Uroczysta konsekracja nowej świątyni miała miejsce w 1674 roku. W 1783 roku w katedrze ochrzczony został Simón Bolívar. Obecnie szerokie, pięcionawowe wnętrze stanowi wynik ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w XIX stuleciu. Warto także zwrócić uwagę na Kaplicę Świętej Trójcy gdzie znajduje się rzeźba przedstawiająca Simóna Bolívara oraz szczątki jego rodziców i żony, Marii Teresy del Toro Alaizy. Zwiedzając katedrę warto także zajrzeć do znajdującego się w sąsiedztwie Muzeum Sztuki Sakralnej (Museo Sacro de Caracas) w którym prezentowana jest bogata kolekcja sztuki religijnej. Południową cześć placu zajmuje XVII-wieczny budynek ratusza miejskiego (Palacio Municipal) w którego murach swoją siedzibę ma m.in. Muzeum Kreolskie (Museo Criollo) gdzie prezentowane są ekspozycje obrazujące historię Caracas. Obok pałacu warto zwrócić uwagę na ozdobiony złotymi kopułami neoklasyczny budynek Kapitolu. Kompleks wzniesiony został w latach 1872-1877 na polecenie wenezuelskiego generała Antonio Guzmána Blanco (1829-1899). Nieco dalej uwagę przykuwa kolejny ważny zabytek Caracas jakim jest okazały kościół św. Franciszka (Iglesia de San Francisco). Świątynia wzniesiona została pod koniec XVI stulecia według projektu Antonia Ruiza Ullána. To właśnie tutaj w 1813 roku Simón Bolívar otrzymał tytuł "Wyzwoliciela" (El Libertador) a w 1842 roku odbył się tu jego pogrzeb. Kierując się na północ od Plac Bolivara dojedziemy do Panteonu Narodowego Wenezueli (Panteón Nacional de Venezuela) w którym przechowywane są szczątki bohaterów narodowych. Wybudowano go w latach siedemdziesiątych XIX wieku w miejscy starego, zniszczonego kościoła Świętej Trójcy (Iglesia de la Santísima Trinidad). Oprócz szczątków Simóna Bolívara pochowano tu także Francisco Rodrígueza del Toro, Ezequiela Zamorę, José Gregorio Monagasa czy Juana Crisóstomo Falcóna. Zwiedzając Caracas warto także wybrać się do dzielnicy El Hatillo (około 15 km na południowy-wschód od centrum). Niegdyś było to osobne miasteczko kolonialne, które do dziś zachowało dawną zabudowę dającą wyobrażenie o tym, jak niegdyś wyglądało całe Caracas.
Ciekawostki
- W 1783 roku w Caracas urodził się słynny przywódca walk o wyzwolenie Ameryki Południowej spod władzy Hiszpanów Simón Bolívar, nazywany także El Libertador (Wyzwoliciel).