La Paz - panorama

La Paz to miasto i zarazem siedziba rządu (stolicą konstytucyjną jest Sucre) w zachodniej Boliwii, położone w Andach Środkowych, na skraju płaskowyżu Altiplano, w dolinie rzeki Choqueyapu, u podnóża pasma górskiego Kordyliera Środkowa (Cordillera Real). Założone zostało w 1548 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Alonso de Mendozę (1471-1549) jako Ciudad de Nuestra Señora de la Paz (Miasto Matki Boskiej Pokoju). La Paz powstało w miejscu dawnej indiańskiej osady Chuquiago w pobliżu odkrytych pokładów złota. Gorączka złota nie trwała zbyt długo, ale korzystne położenie na trasie srebrnego szlaku prowadzącego z Potosi na wybrzeże, pozwoliło niewielkiej osadzie rozwinąć się w znaczący ośrodek handlowy regionu. Pierwsze próby zniesienia dominacji hiszpańskiej w La Paz zostały krwawo stłumione w 1809 roku. Przywódcę powstania Pedro Domingo Murillo (1757-1810) powieszono wówczas na głównym placu miejskim. Największy rozwój La Paz przypadł na połowę XX wieku, kiedy to masowa migracja wieśniaków porzucających swoje wioski na rzecz miasta przekształciła je w prawdziwą metropolię. Mimo, że konstytucyjną stolicą Boliwii jest Sucre to faktyczną stolicą od 1899 roku pozostaje La Paz. To właśnie tują swoje siedziby mają mi.n: prezydent, rząd czy parlament.

La Paz - Plaza Murillo

Zwiedzanie

Przez centrum La Paz, wzdłuż płynącej dziś głównie podziemnym korytem rzeki Choqueyapu przebiega główna arteria miejska, która podzielona jest na kilka różniących się nazwami odcinków. Są to kolejno Avenidas Ismael Montes, Avenidas Mariscal Santa Cruz, Avenidas 16 de Julio (Prado) oraz Avenidas Villazón. Przy jej górnym biegu, po prawej stronie znajduje się główny plac miejski Plaza Murillo. Pierwotnie nosił nazwę Plaza Mayor (Główny Plac), ale po uzyskaniu niepodległości przez Boliwię przemianowano go na cześć bohatera narodowego Pedro Domingo Murillo. Odegrał on kluczową rolę w walce o niepodległość a po złapaniu przez Hiszpanów został powieszony 29 stycznia 1810 roku. Dziś o tamtych wydarzeniach przypomina jego pomnik (Monumento a Pedro Domingo Murillo) usytuowany w centralnym miejscu placu. Tutaj też znajduje się kilka ważnych budynków miasta. Są to m.in. okazała Bazylika katedralna Matki Bożej Pokoju (Catedral basílica de Nuestra Señora), Pałac Prezydencki (nazywany także często Palacio Quemado - Spalonym Pałacem) czy Pałac Legislacyjny (Palacio Legislativo). Spacerując w rejonie placu natrafić można także na wiele budynków z czasów kolonialnych. Niestety w wyniku zaniedbań i braku funduszy na remonty wiele z nich niszczeje i sukcesywnie jest rozbierana. Kierując się na zachód w stronę głównej arterii dojdziemy do kolejnego placu Plaza Mayor de San Francisco przy którym wznosi się jeden z najcenniejszych zabytków La Paz jakim jest Kościół św. Franciszka (Basílica de San Francisco). Jego budowa rozpoczęta została w połowie XVI wieku jako część większego kompleksu klasztornego. Na początku XVII wieku w wyniku zalegających dużych mas śniegu kościół zawalił się. Kolejną świątynie wybudowano tu jeszcze w tym samym wieku w stylu metyskiego baroku. W połowie XX wieku wyburzono część zabudowań klasztornych a pozostałe budynki przekształcono w muzeum. Inne warte uwagi atrakcje i zabytki La Paz to m.in. XVI-wieczny kościół św. Dominika (Templo Santo Domingo), niezwykle urokliwa ulica Jaén, XIX-wieczny kościół (Iglesia La Recolecta), XVI-wieczny Kościół św. Augustyna (Templo de San Agustín), Ogród Japoński (Jardín japonés) czy XVI-wieczny Kościół św. Sebastiana (Iglesia de San Sebastián).

Ciekawostki

  • La Paz jest trzecim co do wielkości (jeśli chodzi o liczbę ludności) miastem Boliwii (po Santa Cruz i El Alto), które zamieszkuje przeszło 800 tysięcy ludzi.
mail

Multimedia