Macerata

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Marche
Populacja: 43 002
GPS: N: 43°18'0.20", E: 13°27'12.17"
Macerata
Macerata - panorama

Macerata to miasto we Włoszech, położone na szczycie malowniczego wzgórza (315 metrów n.p.m.) pomiędzy dolinami rzek Potenza i Chienti. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to w dolinie rzeki Potenza Rzymianie założyli jedną ze swoich osad zwaną Helvia Recina. O tym, że rozwinęła się ona w znaczący ośrodek świadczą zachowane do czasów obecnych (w dzielnicy Villa Potenza) pozostałości antycznego teatru. Tutaj też w III wieku n.e. został umęczony i zamordowany biskup Flawiusz (obecnie święty). Jego kult pozostaje żywy po dziś dzień w całej prowincji Marche i Umbrii, gdzie znajduje się wiele kościołów nazwanych jego imieniem. Wraz ze schyłkiem Cesarstwa na przełomie IV i V wieku wraz z nasilającymi się atakami barbarzyńców miasto otoczone zostało potężnymi murami obronnymi. To właśnie od nich pochodzi obecna nazwa miasta - Macerata (Maceria w języku łacińskim oznacza mur(. W XVI wieku w Maceracie urodził się słynny jezuita i podróżnik - Matteo Ricci (1552-1610). Na przełomie XVI i XVII wieku przebywał on jako misjonarz w Chinach, gdzie przyczynił się do założenia kościoła katolickiego. Przez stulecia (z krótką przerwą na okres wojen napoleońskich) Macerata stanowiła część Państwa Kościelnego.

Zwiedzanie

Najstarsza część Maceraty usytuowana jest na malowniczym wzgórzu, które otaczają średniowieczne mury obronne. Stare miasto stanowi stanowi labirynt wąskich i krętych uliczek, które zbiegają się na placu Piazza della Libertà. Jego północną pierzeję zamyka XVII wieczny pałac papieskich legatów Palazzo della Prefettura. W jego sąsiedztwie znajduje się wybudowana w 1505 roku Logia dei Mercanti. Pozostałe ważne zabytki Maceraty to m.in. wzniesiona w latach 1771-1790 katedra św. Juliana (Duomo di S. Giuliano di Macerata), XVII wieczny kościół św. Pawła (Chiesa di San Paolo a Mecerata), kościół Santa Maria della Porta, XIX wieczny Teatro Lauro Rossi, XV wieczne Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia, kościół św. Filipa oraz kościół św. Jana. Odwiedzając miasto warto także zobaczyć wybudowane w 1829 roku według projektu Ireneo Aleandriego neoklasycystyczne Sferisterio. Jest to amfiteatr w którym rozgrywane były zawody popularnej w XIX wiecznych Włoszech gry w piłkę - pallone col bracciale. Obecnie pełni on rolę teatru w którym coroczne organizowany jest Sferisterio Opera Festiva.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Włosi od dawien dawna odnoszą się krytycznie do władz swojego państwa. Popularne powiedzenie fatta la legge, trovato l'inganno (każdy przepis można obejść) stało się wręcz narodowym mottem.
Reklama
Polub nas