Salvador - panorama

Salvador to miasto we wschodniej Brazylii, położone na malowniczym górzystym półwyspie nad Oceanem Atlantyckim. Jego początki sięgają 1 listopada 1501 roku, kiedy to do brzegów zatoki nad którą znajduje się obecne miasto przypłynął i zszedł na ląd włoski kupiec, nawigator i podróżnik morski Amerigo Vespucci (1451-1512). Zgonie z kalendarzem nadał on zatoce nazwę św. Salwatora (jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 20 listopada). Niespełna dekadę później miejsce to zostało zasiedlone przez rozbitków z francuskiego statku na którym znajdował się m.in. portugalski żeglarz Diogo Álvares (1475-1557). Zamieszkał on wśród Indian Tupinambá zyskując posłuch wśród Indian dzięki broni palnej. Wkrótce potem ożenił się z córką tamtejszego wodza jednocześnie pomagając Portugalczykom nawiązywać pierwsze kontakty z tubylczymi plemionami. Indianie nadali mu przydomek Caramuru, co w języku tupi oznacza rybę z rodziny minogowatych (rzekomo wyglądał on jak ryba gdy wyłowiono go z wody po rozbiciu statku). W 1534 roku w miejscu zamieszkania Diogo Álvaresa oraz jego żony Catariny Paraguaçu wybudowano Kaplicę Naszej Kochanej Pani Litościwej, która dała początek miastu Salvador. Oficjalnie miasto zostało założone 29 marca 1549 roku przez Tomé de Sousa (1503-1579) na rozkaz ówczesnego króla Portugalii. Wtedy to wybudowano tu twierdzę, którą zasiedliło blisko 1000 Portugalczyków. Do miasta trafiła także większa część z blisko 5 milionów Afrykanów, których jako niewolników przywieźli Portugalczycy z Afryki Zachodniej. Ich potomkowie stanowią dziś około 80% populacji mieszkańców miasta. W kolejnym wieku Salvador kilkukrotnie próbowali przejąć Holendrzy. Wszelkie ich próby okazały się jednak nieskuteczne. Miasto praktycznie przez cały czas pozostawało w rękach Portugalczyków stając się oficjalną stolicą portugalskiej Brazylii. Funkcję tą Salvador pełnił do 1763 roku, kiedy to stolicę przeniesiono do Rio de Janeiro, które bardzo szybko bogaciło się i rosło dzięki odkrytym w jego okolicach dużych pokładów złota i diamentów. Wydarzenie to spowodowało utratę znaczenia gospodarczego i ekonomicznego Salvadoru oraz powolną stagnację miasta. Mimo to Salvador pozostał ważnym ośrodkiem kulturalnym Brazylii, które bardzo chętnie odwiedzane jest przez turystów. To właśnie tutaj odbywa się największy karnawał uliczny na świecie gdzie bawi się blisko półtora miliona osób. Festiwal rozpoczyna się w czwartek wieczorem przed Środą Popielcową i trwa sześć dni i nocy.

Salvador - Palácio Rio Branco

Zwiedzanie

Centrum historyczne Salvadoru podzielone jest na Dolne i położone 70 metrów wyżej Górne Miasto. Połączone są one ze sobą XIX-wieczną zabytkową windą-wagonem zwaną Elevador Lacerda. Zjeżdżając na dół dostać się można do zabytkowej dzielnicy Pelourinho. Jej nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza pręgierz, który postawiono tu w XVI wieku w centralnym punkcie głównego placu jako jeden z elementów targu niewolników, gdzie odbywały się regularnie biczowania. W późniejszym czasie był on kilkukrotnie przenoszony w różne miejsca. Egzekucje i biczowania odbywały się tu aż do pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to ten typ kary został zniesiony. Zlikwidowano wówczas także pręgierz. Początkowo Pelourinho było dzielnicą mieszkalną, w XVII wieku dzielnicy zaczęto wznosić kościoły oraz okazałe posiadłości. W XX wieku wraz z rozwojem innych dzielnic i rozrastaniem się miejskiej infrastruktury, gospodarka Pelourinho zaczęła podupadać, rozkwitła za to aktywność kulturalna, zwłaszcza związana z dziedzictwem afrykańskim. Obecnie jest to jedno z najpopularniejszych turystycznych miejsc w Salvadorze. To właśnie tutaj znajduje się zespół odrestaurowanych budynków z epoki kolonialnego baroku oraz najważniejsze zabytki Salvadoru jak m.in. zbudowana przez jezuitów barokowa Katedra św. Salvadora (Catedral-Basílica Primacial de São Salvador), pochodzący z czasów kolonialnych Kościół św. Franciszka (Igreja de São Francisco), dawny Pałac Gubernatora (Palácio Rio Branco) czy zabytkowa XIX-wieczna miejska winda Elevador Lacerda z której rozpościera się niezwykle malowniczy widok na miasto i zatokę. W 1985 roku historyczne centrum Salvadoru zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Salvador - Elevador Lacerda

Ciekawostki

  • Rzekomo w Salvadorze wzniesiono 365 kościołów, czyli tyle ile jest dni w roku;
  • Salvador zamieszkały jest przez blisko 3 miliony mieszkańców, co czyni go trzecim po São Paulo, Rio de Janeiro co do wielkości miastem Brazylii;
  • Salvador jest miastem z którego wywodzi się capoeira (brazylijska sztuka walki, której formy są rytmiczne, akrobatyczne i skupiają się na kopnięciach).
mail

Multimedia