Santiago - panorama

Santiago (Santiago de Chile) to stolica i zarazem największe miasto Chile, położone w środkowej części kraju, na przedgórzu andyjskim nad rzeką Mapocho. Założone zostało 12 lutego 1541 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Pedro de Valdivię (1497-1553). Podczas ceremonii odbywającej się na wzgórzu Huelén (później wzgórze przemianowano na Santa Lucía) nadał on miastu nazwę Santiago del Nuevo Extremo na cześć Jakuba Większego Apostoła. Miasto powstało w miejscu, które Valdiviemu zasugerowała jego kochanka Inés Suárez (1507-1580). Wybrała lokalizację pośród gór z umiarkowanym klimatem i strategicznym położeniem w rozwidleniu rzeki Mapocho. Pierwsze budynki wybudowane zostały przez Indian Picunche. Jakiś czas później zasypano także południowe koryto rzeki Mapocho i przekształcone w promenadę, nazwaną Alameda (obecnie Alameda Libertador Bernardo O'Higgins). W czasie wojny o niepodległość Santiago zostało częściowo zniszczone a po zakończeniu wojny stało się stolicą kraju. Dynamiczny rozwój miasta rozpoczął się pod koniec XIX stulecia, za sprawą bogacenia się Chile na wydobyciu i sprzedaży saletry. W setną rocznicę ogłoszenia niepodległości w Santiago wybudowano wiele nowych znaczących budowli, takich jak Biblioteka Narodowa czy Muzeum Sztuk Pięknych. Obecnie Santiago to największy ośrodek miejski w Chile w którym mieszka około 6,76 miliona mieszkańców (czyli blisko jedna trzecia ludności kraju). Jest to także jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych, finansowych i kulturalnych na kontynencie. Jest drugim najbardziej konkurencyjnym miastem w Ameryce Łacińskiej (ustępując jedynie São Paulo) oraz trzecim pod względem jakości życia. Santiago jest także uważane za najbezpieczniejsze większe miasto w Ameryce Południowej. Ośrodek jest często i chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata.

Zwiedzanie

Główną arterią, która przebiega przez Santiago jest szeroka Alameda (obecnie Alameda Libertador Bernardo O'Higgins). Jej nazwa upamiętnia Irlandczyka - bohatera walki o wolność Chile i ojca Republiki. Ulica powstała na zasypanym rozwidleniu rzeki Mapocho i przebiega w pobliżu pałacu prezydenckiego La Moneda (Palacio de La Moneda). Gmach wybudowano w latach 1784-1805 według projektu włoskiego architekta Joaquína Toeski (1745-1799) w stylu neoklasycystycznym. Obecna nazwa pochodzi od mennicy, która dawniej znajdowała się w jego murach. Oprócz prezydenta swoje siedziby mają tu trzy ministerstwa: Spraw Wewnętrznych, Generalnego Sekretariatu Prezydenta i Generalnego Sekretariatu Rządu. To właśnie w Pałacu La Moneda miał miejsce słynny zamach stanu chilijskiego dyktatora i generała Augusto Pinocheta przeciwko Salvadorowi Allende. Przy arterii znajduje się także jeden z symboli miasta jakim jest okazały kościół św. Franciszka. Świątynia wzniesiona została przez franciszkanów w 1572 roku i umieścili w niej figurę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy (Virgen del Socorro), którą osobiście do Ameryki przywiózł sam Pedro de Valdivię. Wewnątrz kościoła warto zwrócić uwagę na drewniany strop z pierwszej połowy XVII wieku oraz wykonane z cedrowego drewna stalle chóru (jeden z najstarszych w Chile). Po północnej stronie Alamedy, za Calle Bandera swój początek bierze ozdobiony fontannami pieszy deptak Paseo Ahumada, którym dojść można do Plaza de Armas (Plac Broni) - głównego placu w Santiago. Jego nazwa pochodzi od fortu (w którym przetrzymywano broń i amunicję). Wybudowano go z polecenia założyciela miasta Pedro de Valdiviego. Dziś główną budowlą przy placu jest okazała Katedra Metropolitarna (Katedra Metropolitalna). Wybudowano ją w XVIII wieku w miejscu starej, XVI wiecznej świątynki, która została doszczętnie zniszczona w wyniku pożaru. W sąsiedztwie katedry w jednym z narożników placu znajduje się okazały gmach Poczty Głównej (Correos Central). W czasach kolonialnych budynek pełnił funkcję pałacu gubernatora. Kolejnym wartym uwagi zabytkiem przy placu jest okazały Pałac Sądu Królewskiego (Palacio de la Real Audiencia). Wzniesiono go na początku XIX stulecia w stylu neoklasycystycznym. Obecnie w jego murach swoją siedzibę ma Narodowe Muzeum Historyczne (Museo Histórico Nacional). Na placu znajduje się również pomnik Pedra de Valdivii na koniu trzymającego w ręce akt założycielski miasta. Odwiedzając Santiago de Chile warto odwiedzić liczne zabytkowe świątynie chrześcijańskie (kościół św. Dominika czy kościół św. Augustyna), piękny ratusz miejski oraz najstarszy w Chile Meczet As-Salam. W mieście znajdują się także liczne muzea, w tym Muzeum Ludów Amerykańskich z wystawami sztuki chilijskiej oraz Narodowe Muzeum Historii, w którym podziwiać można wspaniałą ekspozycję dotyczącą czasów prekolumbijskich.

Santiago - Katedra

Sanhattan

We wschodniej części Santiago znajduje się nowoczesna dzielnica finansowa zwana Sanhattan. W jej centrum i okolicy zlokalizowanych jest przeszło 50 wieżowców. Najwyższym z nich jest wybudowany w latach 2006-2013 Gran Torre Santiago. Ma on 300 metrów wysokości i jest najwyższym wieżowcem w Chile i Ameryce Południowej. Wieża została tak zbudowana, aby mogła wytrzymać trzęsienia ziemi, jakie często występują w tym rejonie. Na 61 piętrze wieżowca znajduje się taras widokowy z którego rozpościera się panorama miasta oraz okolicy.

Santiago - Sanhattan

Cerro San Cristóbal

Cerro San Cristóbal (880 metrów n.p.m.) czyli Wzgórze św. Krzysztofa to góra w Santiago, położona w dzielnicy Barrio Bellavista. Jest to czwarty co do wielkości szczyt w mieście, który wznosi na 280 metrów ponad otoczenie. Na początku XX wieku na szczycie wybudowano Obserwatorium Astronomiczne oraz Sanktuarium Maryjne Niepokalanego Poczęcia (Santuario del Cerro San Cristóbal) z ustawionym na wysokim cokole 14 metrowym Pomnikiem Najświętszej Maryi Panny. Na Cerro San Cristóbal dostać się można wybudowaną w 1925 roku naziemną kolejką linową (Funicular de Santiago) lub pieszo, oznakowanym szlakiem turystycznym. Ze wzgórza rozpościera się zapierająca dech panorama Santiago i okolicznych gór. W 1987 roku na wzgórzu mszę świętą odprawił papież Jan Paweł II.

Santiago - Cerro San Cristóbal

Ciekawostki

  • Na cmentarzu w Santiago znajduje się grób polskiego geologa i badacza Ameryki Południowej Ignacego Domeyki (1802-1889);
  • W Santiago urodził się znany amerykański-chilijski aktor Pedro Pascal, m.in. odtwórca roli Oberyna Martella w czwartym sezonie Gry o tron;
  • W Santiago funkcjonuje kilkanaście klubów piłkarskich, z których największe to: Universidad de Chile oraz CD Universidad Católica;
  • W XIX wieku stolica Chile, liczyła zaledwie około 100 tysięcy mieszkańców. Obecnie żyje tu przeszło sześć milionów ludzi.
mail

Multimedia