Skała Guatapé - panorama

Guatapé to niewielkie miasto w środkowej Kolumbii, położone nad sztucznie utworzonym zbiornikiem wodnym Embalase del Penol. Jedną z największych jego atrakcji jest usytuowana na obrzeżach miasteczka (w pobliżu miasta El Penol) okazała Skała Guatapé (El Penon de Guatapé). Ma ona około 220 metrów wysokości (od podstawy), 385 metrów długości i jest jedyną tego typu górą w okolicy. W czasach prekolumbijskich skała była miejscem kultu miejscowych Indian z plemiona Tahami. Nie wiadomo jednak czy udało im się kiedykolwiek wejść na jej szczyt. W czasach nowożytnych pierwsze udokumentowane wejście na Penon de Guatapé miało miejsce 16 lipca 1954 roku. Dokonali tego Luis Eduardo, Villegas López, Pedro Nel Ramírez i Ramón Díaz, którzy po pięciodniowej wspinaczce stanęli na jej szczycie. Jakiś czas później jeden z nich kupił od miejscowego rolnika ziemię na której znajduje się góra i w szczelinie skalnej wybudował schody prowadzące na szczyt. Z daleka wyglądają one jak zamek błyskawiczny spinający rozchodzącą się górę. Bardzo szybko miejsce to stało się jedną z największych atrakcji regionu. Żeby wspiąć się na szczyt trzeba pokonać 708 stopni. Na górze wybudowano także wieżę widokową z której rozpościera się przepiękny widok na okolicę oraz malownicze rozlewiska zbiornika Embalase del Penol. Jest tu także restauracja oraz kolka sklepików z pamiątkami.

Ciekawostki

  • Na skale odkryto nowy gatunek rośliny, nazwany przez niemieckiego naukowca Pitcairnia heterophylla;
  • U stóp monolitu znajduje się elektrownia wodna Penol-Guatapé, która pokrywa 30 proc. zapotrzebowania Kolumbii na energię elektryczną;
  • Na północnym zboczu wzgórza wymalowano litery G i częściowo U, które miały być częścią napisu Guatapé. Jednak w wyniku sporu z mieszkańcami sąsiedniego miasta El Penol o przynależność skały prace zostały wstrzymane.

mail

Multimedia