Trujillo - panorama

Trujillo to miasto w północno-zachodnim Peru, położone pomiędzy rzekami Río Chicama i Río Moche, około 4km od wybrzeża Pacyfiku. Jak wykazały badania archeologiczne tereny obecnego miasta zamieszkane były już w czasach prekolumbijskich (od I wieku p.n.e. do VIII wieku n.e.) przez ludność związaną z kulturą Mochica a później kulturą Chimú. Znali oni już obróbkę takich metali jak złoto, srebro, brąz a ich budynki wykonywane były z drewna i plecionki. Obecne miasto założone zostało około 1534 roku przez hiszpańskich konkwistadorów. W 1537 roku ówczesny cesarz i król Hiszpanii Karol V Habsburg nadał Trujillo herb miejski (1500-1558). Jeszcze w tym samym wieku dekretem papieża utworzono Diecezję Trujillo, a w 1616 roku rozpoczęto budowę katedry. Dynamiczny rozwój miasta spowolniony został przez trzęsienie ziemi jakie nawiedziło Trujillo w 1619 roku. Miasto też wielokrotnie było najeżdżane i łupione przez piratów i korsarzy. By się temu przeciwstawić w 1687 roku rozpoczęto budowę obwarowań miejskich na które składało się 15 bastionów oraz 5 bram (dziś wzdłuż nich przebiega główna arteria miejska: Avenida España). W 1820 roku Trujillo ogłosiło swoją niepodległość od Królestwa Hiszpanii by rok później wejść w skład niepodległej republiki Peru. Obecnie Trujillo to trzeci co do wielkości ośrodek miejski w Peru (po Limie i Arequipa), który zamieszkuje przeszło 935 tysięcy ludzi.

Zwiedzanie

Serce najstarszej części miasta stanowi rozległy Plac Centralny (Plaza de Armas), który tworzą ulice Pizarro, Independencia, Orbegoso i Almagro. Miejsce to ma historyczne znaczenie bowiem to właśnie tutaj 29 grudnia 1820 roku proklamowano niepodległość Republiki Peru. W centralnym miejscu placu znajduje się okazały Pomnik Wolności (Monumento a la Libertad). Wybudowano go w latach 1921-1929 według projektu niemieckiego rzeźbiarza Edmunda Möllera (1885-1958). Inną ważną budowlą przy placu jest Katedra Najświętszej Marii Panny (Catedral basílica de Santa María). Świątynia wzniesiona została w latach 1647-1666 i reprezentuje mieszankę stylów barokowego i rokoko. Przy świątyni działa Muzeum Katedralne (Museo Catedralicio) w którym prezentowane są liczne pamiątki związane z historią świątyni oraz dawne szaty, księgi i naczynia liturgiczne. Kierując się na północny-wschód ulicą Pizarro dojedziemy do Placu Republiki (Plazuela El Recreo) który ozdobiony jest fontanną w stylu włoskiego baroku. Tutaj też bardzo często organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne jak m.in. koncerty, festiwale czy targi. Pozostałe ważne zabytki Trujillo to m.in. XVIII wieczny kompleks klasztorny Iglesia y Monasterio El Carmen, wybudowany w 1536 roku kościół Iglesia de la Merced, neoklasycystyczny Pałac Iturregui (Palacio Iturregui), XVIII wieczny kościół Iglesia Belén czy pochodzący z przełomu XVI i XVII wieku kościół św Augustyna (Iglesia de San Agustín). Ponadto w samym mieście jak i jego okolicach znajduje się wiele niezwykle cennych stanowisk archeologicznych. Do najciekawszych z nich należą m.in. Chan Chan (największe miasto epoki prekolumbijskiej w Ameryce Południowej), Huaca Esmeralda, Huaca del Dragón, Huacas del Sol czy Huaca de los reyes.

Ciekawostki

  • W Trujillo urodził się znany peruwiański duchowny katolicki, biskup polowy Peru Guillermo Abanto Guzmán;
  • Każdego roku w ostatni tydzień stycznia w Trujillo organizowany jest Festival de Marinera, na którym prezentowany jest narodowy taniec peruwiański.

mail

Multimedia