Kandelabr z Paracas - panorama

Paracas to miasto portowe w Peru, położone na terenie półwyspu o takiej samej nazwie w pobliżu Parku Narodowego Paracas (Reserva Nacional de Paracas). Jedną z ciekawszych atrakcji jest tu usytuowany w pobliżu miasta na zboczu nadmorskiego klifu olbrzymi geoglif. Przedstawia on zagadkowy obiekt o prostokątnej podstawie i trzech ramionach, z których każde posiada wypustki. Jak do tej pory nie udało się ustalić, kto i kiedy go wykonał, ani co to dokładnie jest. Geoglif wyżłobiony został w kamienistym podłożu na głębokość do 3 metrów i ma około 190 m wysokości. Ponieważ widoczny jest jedynie z morza, przypuszcza się, iż pełnił rolę pomocy nawigacyjnej dla żeglarzy przebywających wody zatoki Paracas. Mogli go więc wykonać zarówno przedstawiciele kultur prekolumbijskich, jak i Hiszpanie. Ponieważ w okolicy odnalezione zostały datowane na około 200 p.n.e. fragmenty ceramiki wytworzonej przez ludność kultury Paracas, to właśnie jej najczęściej przypisuje się autorstwo obiektu. Wyklucza się możliwość jego powiązań z Rysunkami z Nazca. Z uwagi na swój kształt przypominający trójramienny świecznik obiekt nazywany został przez miejscowych kandelabrem. Niektóre teorie głoszą, że być może jest to kaktus, halucynogenna roślina Datura stramomium, laska boga Wirakoczy lub odwzorowanie gwiazdozbioru Krzyża Południa.

Ciekawostki

  • Brak zapisków historycznych co do pochodzenia i przeznaczenia geoglifu sprawiły, iż stał się on obiektem pseudonaukowych spekulacji zwolenników historii alternatywnej takich jak m.in. szwajcarski pisarz i publicysta Erich von Däniken;
  • Moasto Paracas znane jest z tego, iż 7 września 1820 roku wylądował u jego brzegu generał José de San Martín rozpoczynając marsz dla wyzwolenia Peru.

mail