Lima - panorama

Lima to stolica i największe miasto Peru, położone w zachodniej części kraju przy ujściu rzeki Rímac do Oceanu Spokojnego. Założone zostało w 1535 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Francisco Pizarro jako Ciudad de los Reyes, czyli "Miasto Królów". Miasto usytuowane zostało na równinie nadbrzeżnej u podnóża Kordyliery Nadbrzeżnej (Andy). Obecnie Lima to główny ośrodek przemysłowy, handlowy, finansowy oraz kulturalny i naukowy Peru, który zamieszkuje przeszło 9,5 miliona ludzi (mieszka tu co czwarty obywatel Peru).

Zwiedzanie

Mimo wielu zniszczeń jakie wyrządziły w Limie liczne trzęsienia ziemi zachowało się tu stare miasto oraz wiele zabytków czy ciekawych budowli. Serce miasto stanowi położony w jego najstarszej części rozległy plac Plaza de Armas. W jego centralnym punkcie znajduje się wykonana z brązu w 1650 roku fontanna. Plac otacza klika zabytkowych budynków z których na uwagę zasługują m.in. barokowy Pałac Rządowy (Palacio de Gobierno), zbudowany w 1924 roku w stylu kolonialnym Pałac Arcybiskupi (Palacio Arzobispal) oraz monumentalna Katedra metropolitarna św. Jana Ewangelisty (Catedral Basílica San Juan Apóstol y Evangelista). W 1988 roku zespół urbanistyczny starego miasta w Limie został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lima - Katedra

Ciekawostki

  • Każdego roku w Limie w maju organizowany jest Festiwal Filmów Europy Środkowej i Wschodniej Na wschód od Limy (Al este de Lima);
  • W Limie swój początek bierze najwyżej położona linia kolejowa w Andach.

mail

Multimedia