Buenos Aires - panorama

Buenos Aires to stolica i zarazem największe miasto Argentyny, położone we wschodniej części kraju, na południowym (prawym) brzegu estuarium La Plata. Jego historia sięga 1536 roku, kiedy to dowodzona przez hiszpańskiego konkwistadora Pedro de Mendozę ekspedycja poszukująca złota na nowo odkrytym kontynencie założyła osadę. W 1541 roku została ona najechana i zniszczona przez ludność tubylczą. Miasto ponownie zostało założone, tym razem przez Juana de Garaya pod nazwą Ciudad de La Santísima Trinidad y Puerto de Santa María del Buen Ayre, czyli Miasto Przenajświętszej Trójcy i Port Maryi Panny Pomyślnego Wiatru. W 1617 roku miasto zostało podniesione do rangi głównego ośrodka kolonii hiszpańskiej a w 1776 roku stało się stolicą wicekrólestwa La Platy. W 1826 roku Buenos Aires oficjalnie stało się stolicą Republiki Argentyny. Obecnie Buenos Aires to główny ośrodek aglomeracji Wielkiego Buenos Aires, który zamieszkuje blisko 14 milionów osób.

Zwiedzanie

W Buenos Aires jest 47 barrios - dzielnic, a każda z nich ma swoją własną historię oraz atmosferę. Główną arterią Buenos Aires jest usytuowana w centrum miasta szeroka Aleja 9 Lipca (Avenida 9 de Julio). Jej nazwa upamiętnia dzień uzyskania niepodległości przez Argentynę, czyli 9 lipca 1816 roku. W jej centralnym punkcie na środku Plaza de la República znajduje się monumentalny Obelisk (El Obelisco), który wybudowany w maju 1936 roku na 400 rocznicę osiedlenia się pierwszych hiszpańskich osadników w Río de la Pata. Ma on 67 metrów wysokości i obecnie stanowi jeden z symboli Buenos Aires. Jest to także miejsce gdzie organizowane są różnego rodzaju happeningi czy wydarzenia artystyczne.

Casa Rosada

Casa Rosada, czyli Różowy Dom to obecnie oficjalna siedziba prezydenta Argentyny. Swój charakterystyczny kolor budowla otrzymała na pamiątkę doprowadzenia do pokoju, pomiędzy czerwonymi Federalistami i białymi Unitarystami przez Domingo Sarmiento podczas jego prezydentury w latach 1868-1874. W budynku oprócz prezydenta swoją siedzibę ma także Museo de la Casa Rosada prezentujące m.in. pozostałości XVIII-wiecznego fortu Fuerte Viejo.

Ciekawostki

  • W Buenos Aires znajduje się jedno z największych skupisk polonijnych w całej Ameryce Południowej.
mail