Cremona - panorama

Cremona to miasto w północnych Włoszech, położone na Nizinie Padańskiej w dolinie rzek Pad. Założone zostało (podobnie jak pobliska Piacenza) w 222 roku p.n.e. przez Rzymian, jako jedna z licznych kolonii strzegących ich ówczesne granice imperium. Po upadku Cesarstwa Cremona bardzo często przechodziła z rąk do rąk. Znajdowała się pod panowaniem m.in. Ostrogotów, Bizancjum i Longobardów. Po wojnach włoskich Karola Wielkiego miasto stało się lennem Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W latach 1525-1702 Cremona stanowiła część Hiszpanii, potem Francji i Austrii, a w 1861 roku stała się częścią zjednoczonych Włoch. W okresie średniowiecza Cremona stała się znanym i cienionym ośrodkiem naukowym i kulturalnym regionu. To właśnie tutaj na przełomie XVI i XVIII wieku miała swoją siedzibę słynna kremońska szkoła lutnicza, z którą związani byli m.in. Antonio Stradivari, Guarneri, Ruggeri czy Amati. To właśnie tutaj wyrabia się słynne na świecie skrzypce szkoły Stradivariusa.

Zwiedzanie

Serce starego miasta Cremony stanowi otoczony średniowiecznymi budynkami plac Piazza del Comune. Jego wschodnią pierzeję zamyka okazała romańska katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Cattedrale di Santa Maria Assunta). Budowa świątyni rozpoczęta została na początku XII wieku i ciągnęła się przez przeszło dwa kolejne stulecia. Jej obłożona charakterystycznym białym marmurem główna fasada wraz z sąsiednim baptysterium stanowi jeden z najważniejszych zabytków sztuki romańskiej w Europie. W sąsiedztwie katedry znajduje się także wysoka blisko 112 metrowa dzwonnica Torrazzo. Budowla ta wzniesiona została w XIII wieku i obecnie stanowi jedną z najstarszych tak wysokich budowli ceglanych na świecie. Pozostałe ważne zabytki Cremony to m.in. XIII wieczny budynek ratusza miejskiego Palazzo Comunale (to właśnie tutaj znajduje się muzeum ze słynnymi skrzypcami Antonia Stradivariego), usytuowane w sąsiedztwie katedry romańskie baptysterium z chrzcielnicą z pierwszej połowy XVI wieku autorstwa Lorenza Trotiego, XI wieczny kościół św. Michała (Basilica di San Michele Vetere), zbudowana pod koniec XIII wieku Loggia dei Militi, pomnik Stradivariusa oraz XIII wieczny Palazzo Cittanova.

Ciekawostki

  • W Cremonie urodził się słynny włoski kompozytor, wiolista i jeden z pierwszych twórców oper Claudio Monteverdi (1567-1643).

mail

Multimedia