Como - panorama

Como to miasto w północnych Włoszech, położone nad jednym z najbardziej malowniczych włoskich jezior o tej samej nazwie (Lago di Como). Jezioro Como jest trzecim co do wielkości jeziorem Włoch, a także jednym z najgłębszych jezior w Europie (maksymalna głębokość 425 metry). Samo miasto założone zostało około I wieku p.n.e. w miejscu dawnego niewielkiego przygranicznego obozu warownego. Z tamtego okresu do czasów obecnych zachowały się pozostałości starożytnych murów miejskich oraz wapienne kolumny w portyku Volta Liceum. W 1335 roku Como dostało się pod panowanie Mediolanu. Wtedy też rozpoczęta została budowa katedry. Swój złoty okres miasto przeżywało w XVIII wieku, kiedy to stało się ważnym ośrodkiem przemysłu jedwabniczego i tekstylnego. Dziś wokół brzegów jeziora rozsiane są liczne luksusowe wille w których mieszkają najbogatsi ludzie świata, politycy, bankierzy, gwiazdy kina i muzyki.

Zwiedzanie

Serce miasta znajduje się w pobliżu brzegu jeziora i skupia się wokół placu Piazza Duomo. Tutaj też znajduje się najcenniejszy zabytek Como jakim jest okazała gotycko-renesansowa katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Cattedrale di Santa Maria Assunta). Jej budowa rozpoczęta została pod koniec XIV wieku i ciągnęła się przez blisko dwa kolejne stulecia. W połowie XVIII wieku do katedry dobudowana poczwórna kopuła według projektu Filippa Juvarry. Gotycka fasada świątyni podzielona jest czterema pilastrami, każdy z nich ozdobiony serią niedużych rzeźb. W centrum fasady znajduje się duże okno rozetowe. We wnętrzu kościoła które pochodzi głównie z XVII wieku uwagę przykuwają liczne gobeliny, obrazy ołtarzowe: Pokłon Trzech Króli i Madonna w otoczeniu świętych Bernardina Luiniego oraz Ucieczka z Egiptu Gaudenzia Ferrariego. Pozostałe ważne zabytki Como to m.in: wczesnoromański kościół Sant'Abbondio, Villa Olmo, Teatro Sociale, XII wieczny kościół San Fedele, XI wieczny kościół San Carpoforo oraz zabytkowy budynek starego ratusza miejskiego (Broletto). W pobliżu miasta na malowniczym wysokim wzgórzu (430 metrów n.p.m.) znajduje się wzniesiony w XII wieku przez Fryderyka Barbarossę zamek zwany Castello Baradello.

Ciekawostki

  • W Como urodzi się znany włoski fizyk, wynalazca Alessandro Volta (1745-1827), m.in. twórca prototypu późniejszej baterii.

mail

Multimedia