Como

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Lombardia
Populacja: 84 555
GPS: N: 45°48'41.49", E: 9°4'59.38"
Como
Como - panorama
Como to miasto w północnych Włoszech, położone nad jednym z najbardziej malowniczych włoskich jezior o tej samej nazwie (Lago di Como). Jezioro Como jest trzecim co do wielkości jeziorem Włoch, a także jednym z najgłębszych jezior w Europie (maksymalna głębokość 425 metry). Samo miasto założone zostało około I wieku p.n.e. w miejscu dawnego niewielkiego przygranicznego obozu warownego. Z tamtego okresu do czasów obecnych zachowały się pozostałości starożytnych murów miejskich oraz wapienne kolumny w portyku Volta Liceum. W 1335 roku Como dostało się pod panowanie Mediolanu. Wtedy też rozpoczęta została budowa katedry. Swój złoty okres miasto przeżywało w XVIII wieku, kiedy to stało się ważnym ośrodkiem przemysłu jedwabniczego i tekstylnego. Dziś wokół brzegów jeziora rozsiane są liczne luksusowe wille w których mieszkają najbogatsi ludzie świata, politycy, bankierzy, gwiazdy kina i muzyki.

Zwiedzanie
Serce miasta znajduje się w pobliżu brzegu jeziora i skupia się wokół placu Piazza Duomo. Tutaj też znajduje się najcenniejszy zabytek Como jakim jest okazała gotycko-renesansowa katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Cattedrale di Santa Maria Assunta). Jej budowa rozpoczęta została pod koniec XIV wieku i ciągnęła się przez blisko dwa kolejne stulecia. W połowie XVIII wieku do katedry dobudowana poczwórna kopuła według projektu Filippa Juvarry. Gotycka fasada świątyni podzielona jest czterema pilastrami, każdy z nich ozdobiony serią niedużych rzeźb. W centrum fasady znajduje się duże okno rozetowe. We wnętrzu kościoła które pochodzi głównie z XVII wieku uwagę przykuwają liczne gobeliny, obrazy ołtarzowe: Pokłon Trzech Króli i Madonna w otoczeniu świętych Bernardina Luiniego oraz Ucieczka z Egiptu Gaudenzia Ferrariego. Pozostałe ważne zabytki Como to m.in: wczesnoromański kościół Sant'Abbondio, Villa Olmo, Teatro Sociale, XII wieczny kościół San Fedele, XI wieczny kościół San Carpoforo oraz zabytkowy budynek starego ratusza miejskiego (Broletto). W pobliżu miasta na malowniczym wysokim wzgórzu (430 metrów n.p.m.) znajduje się wzniesiony w XII wieku przez Fryderyka Barbarossę zamek zwany Castello Baradello.

Ciekawostki
- W Como urodzi się znany włoski fizyk, wynalazca Alessandro Volta (1745-1827), m.in. twórca prototypu późniejszej baterii.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Język włoski to nie tylko słowa, ale także i kilkaset gestów. Żywa gestykulacja stanowi potężne narzędzie w zakresie porozumiewania się między ludźmi. We Włoszech język ciała jest tak samo ważny jak komunikacja werbalna. Stanowi on niezastąpioną pomoc w przekazywaniu podczas rozmowy emocji. Odwiedzając półwysep Apeniński nie należy więc ekspresyjnej gestykulacji czy mimiki twarzy miejscowej ludności traktować jako zwykłego wymachiwania rękami czy grymaszenia. Przykładem najczęściej spotykanego gestu jest zetknięcie kciuka z palcem wskazującym, oznaczające pełne zadowolenie.
Reklama
Polub nas