Bergamo (Bergomum)

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Lombardia
Populacja: 119 234
Powierzchnia: 39 km²
GPS: N: 45°41'35.71", E: 9°39'50.59"
Bergamo
Bergamo - panorama

Bergamo to zabytkowe miasto w północnych Włoszech (Lombardia), położone wysoko nad równinami Lombardii u podnóża Alp, około 40 km w kierunku północno-wschodnim od Mediolanu. Najstarsze ślady osadnictwa w rejonie obecnego miasta jakie udało się odnaleźć podczas prac wykopaliskowych pochodzą z XII wieku p.n.e. W IV wieku p.n.e. znajdowała się tu celtycka osada zwana Bergheim, która trzy stulecia później została podbita i zajęta przez Rzymian. Wtedy też miasto zostało przemianowane na Bergomum. Po upadku Cesarstwa Bergamo zostało podbite i zajęte przez Longobardów, którzy wkrótce ustanowili tu stolicę swojego księstwa. W XII wieku rozpoczęta została w mieście budowa bazyliki. Jak głoszą miejscowe legendy świątynia miała powstać w celu dopełnienia przez mieszkańców ślubowania złożonego Matce Bożej, którzy poprosili ją o uchronienie miasta od suszy, głodu oraz dżumy, która w tamtym okresie częsta nawiedzała okolicę. W 1428 roku Bergamo zostało podbite i zajęte przez dominującą w regionie Republikę Wenecką. Pod władaniem Wenecjan miasto pozostawało przez kilka kolejnych stuleci. Z tego okresu pochodzi też większa część zabytkowych budowli, które przetrwały do czasów obecnych. W 1815 roku na miasto zostało przyłączone do Austrii, a 45 lat później dostało się pod panowanie Królestwa Sardynii by ostatecznie stać się częścią Zjednoczonych Włoch. Drugą wojnę światową Bergamo przetrwało praktycznie bez większych zniszczeń. Dzięki temu zachował się praktycznie w całości cały średniowieczny układ urbanistyczny miasta.

Zwiedzanie

Sercem starego miasta Bergamo jest przestronny i otoczony malowniczymi średniowiecznymi kamieniczkami plac Piazza Vecchia. Dominującą budowlą rynku jest wzniesiony w latach 1538-1554 Palazzo della Ragione. Budowla reprezentuje styl gotyku weneckiego i uważana jest za jeden z najstarszych publicznych pałaców w całych Włoszech. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. pochodząca z przełomu XI i XII wieku Wieża Miejska, trójnawowa Bazylika Santa Maria Maggiore, neoklasycystyczna katedra św. Aleksandra, zaprojektowana przez Giovanni Antonio Amadeo kaplica Capella Colleoni oraz otaczające nastraszą część miasta (Bergamo Alta) zbudowane przez Wenecjan mury obronne. Bergamo stanowi także idealny punkt wypadowy nad usytuowane w pobliżu miasta malownicze jezioro Lago d'Iseo. Niegdyś na trzech wyspach jeziora lombardzcy książęta wznosili swoje wiejskie rezydencje, klasztory, kościoły i fortece. W Bergamo urodził się słynny włoski pułkownik Francesco Nullo (1826-1863). Był on przyjacielem i powiernikiem Giuseppe Garibaldiego, który był jednym z dowódców Powstania Styczniowego (1863-1864). Dowodził on ochotnikami włoskimi zwanymi Garibaldczykami. Okoliczny port lotniczy Mediolan Bergamo bardzo często wykorzystywany jest przez tanie linie lotnicze. Warto więc będąc tu przelotem lub w drodze do miastu przespacerować się po malowniczych uliczkach starego miasta.

Zdjęcia [54]
Bergamo
Miasta Ewa Brujita· 1691
Bergamo
Miasta Ewa Brujita· 1590
Bergamo
Miasta Ewa Brujita· 1643
Bergamo
Miasta Ewa Brujita· 1581
Bergamo
Miasta Ewa Brujita· 1622
Bergamo
Miasta Ewa Brujita· 1712
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Znajdująca się na Sycylii - Etna (3340 metry n.p.m.) jest najwyższym czynnym wulkanem Europy i najwyższą górą Włoch poza masywem alpejskim. Kratery oraz zbocza Etny w okresie zimowym bardzo chętnie są wykorzystywane przez narciarzy. Jeden ze starożytnych mitów opowiada, że jakoby we wnętrzu wulkanu żyje stugłowy olbrzym Tyfon, który został zamknięty tam przez Zeusa.
Polub nas